Wrocławska grupa Stalowy Bagaż, pamiętana głównie dzięki współpracy z Izabelą Trojanowską, w grudniu 1981 roku nagrała swój debiutancki, autorski album. Chwilę później wprowadzono stan wojenny i materiał nigdy nie ujrzał światła dziennego. Płyta „Ciężki rok” czekała na swoją premierę  36 lat.

Stalowy Bagaż powstał na początku 1981 roku. Muzycy pierwsze miesiące spędzili głównie na pracy z Izabelą Trojanowską (wielki sukces nagrań „Pieśń o cegle” i „Na bohaterów popyt już minął”), ale cały czas pracowali równolegle nad własnym materiałem. Regularnie koncertowali w Polsce, występując m.in. na słynnym I Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. W pierwszych dniach grudnia 1981, w ciągu zaledwie trzech dni, zarejestrowali swój debiutancki album. Zaraz po nagraniu płyty wprowadzono stan wojenny, aktywność zespołu zmalała, a płyta została odłożona na półkę. W 1982 roku Stalowy Bagaż powrócił w nowym składzie i nowym (nowofalowym) brzmieniu – ale to zupełnie inna, również niezbyt długo trwająca historia.

Zapomniany na wiele lat album „Ciężki rok” to solidny, melodyjny rock zaopatrzony w ciekawe riffy, błyskotliwe solówki gitar i chwytliwe melodie, a także mądre teksty Jacka Zwoźniaka, odnoszące się m.in. do „karnawału Solidarności”. Charakterystyczny, drapieżny głos Lesława Kota doskonale współgra z gitarowym duetem Aleksander Mrożek – Jacek Krzaklewski, a motoryczna sekcja rytmiczna (Kazimierz Cwynar i Bolesław Patryn) nie pozostaje w tyle.

Materiał czekał na swój czas w prywatnych archiwach muzyków. W kwietniu ukaże się (wreszcie) na płycie CD, zremasterowany z oryginalnych taśm i wzbogacony o cztery nagrania dodatkowe z pierwszej radiowej sesji zespołu (gdzie śpiewa Kazimierz Cwynar, a na skrzypcach gościnnie gra Krzesimir Dębski!). W książeczce zdjęcia zespołu, teksty Jacka Zwoźniaka oraz dwa szkice na temat działalności Stalowego Bagażu – jeden z nich pióra Dariusza Michalskiego.

Stalowy Bagaż - Ciężki rok