Karnawał to czas zabawy i tańca. GAD Records włącza się w to rytmiczne szaleństwo, proponując dwa wydawnictwa – niepublikowany wcześniej na CD debiut czeskiego projektu ORM oraz niepublikowany wcześniej w ogóle materiał katowickiego zespołu Metrum pod dyr. Zbigniewa Kalemby. Czas na disco!

W Czechosłowacji duet ORM pod koniec lat 70. pełnił podobną rolę, co w Polsce chwilę wcześniej Arp Life.  W latach 80. muzycy zyskali wielką popularność za sprawą współpracy z popowym duetem wokalnym Kamelie (znany także jako Hana a Dana), ale to chwilę wcześniej, w latach 1978-79, zarejestrowali jedną z najciekawszych dyskotekowych płyt, jakie powstały w Czechosłowacji. „Discofil”, wypełniony po brzegi funkowym basem, sennymi piosenkami i kosmicznymi podróżami z analogowymi syntezatorami w roli głównej, porywa i dziś. Na płycie ukaże się po raz pierwszy, wzbogacony o cztery nagrania singlowe.

ORM - Discofil (CD)

Metrum był przez dwanaście lat studyjnym zespołem katowickiej rozgłośni Polskiego Radia. Formacja, założona w 1965 roku przez Zbigniewa Kalembę, w ostatnich latach działalności reaktywowała się na pojedyncze sesje nagraniowe, z których najciekawsze okazały się trzy ostatnie, zrealizowane w 1977 roku: w nowym składzie (m.in. Wojciech Gogolewski, Jan Cichy i Jarosław Śmietana), z nowym brzmieniem i z założeniem, że taneczna muzyka rozrywkowa nie musi być przaśna i prymitywna. „Zielony dach” to dokumentacja tego ostatniego akordu Metrum: czternaście roztańczonych utworów z doskonałą sekcją rytmiczną, ciekawymi solówkami i wszechobecną sekcją smyczkową. Dyskotekowa uczta najwyższych lotów.

Metrum - Zielony dach (CD)

Oba wydawnictwa zostały zremasterowane z oryginalnych taśm oraz uzupełnione o książeczki z niepublikowanymi zdjęciami i szkicami na temat nagrań. Premierę obu płyt zaplanowano na 26 stycznia 2018 roku – można już zamawiać.