Gdy doskonały pianista zasłuchany w free jazz spotka się z błyskotliwym gitarzystą zafascynowanym blues-rockiem, efekt może być więcej niż ciekawy. Wspólna praca Martina Kratochvíla i Luboša Andršta nie trwała długo, ale dała obu artystom bardzo wiele. Jej podsumowaniem była nagrana w 1973 roku płyta „Pozorovatelna”, pierwszy pełnowymiarowy album Jazz Q. Teraz powraca w zremasterowanej, definitywnej wersji.

Muzyka, którą prezentowaliśmy, była jak trzęsienie ziemi – wspomina Martin Kratochvíl. Jazz rozumiany ortodoksyjnie miał się wtedy nieco gorzej, ale twórczość łącząca w sobie finezję jazzu i rockową witalność porywała tłumy. Owe jazzrockowe trzęsienie ziemi to czterdzieści minut soczystego fusion, pełnego ciekawych partii solowych i intrygujących riffów elektrycznego piana, gitary, ale też wyrazistego elektrycznego basu Vladimira Padrůnka.

Jazz Q

Wydawnictwo, podobnie jak dostępna od 2016 r. reedycja albumu „Elegie”, składać się będzie z dwóch płyt CD. Na pierwszej znalazł się oryginalny album, a na drugiej – nagrania dodatkowe. Cztery z nich – pierwsze studyjne nagrania tego składu z roku 1971 – są już znane z wcześniejszych wydawnictw zespołu. Reszta to rzeczy wcześniej niepublikowane: sesje radiowe z lat 1972-73 (w tym pierwsza wersja utworu „Epilog”, znanego z albumu „Symbiosis”) oraz absolutny unikat – nagrania koncertowe zarejestrowane podczas występu Jazz Q festiwalu w fińskim Pori w 1972 roku.

Wszystkie nagrania zostały zremasterowane w Studio Budikov pod czujnym uchem Martina Kratochvila. W książeczce znalazł się obszerny esej o płycie oparty o nowy wywiad z artystą, liczne fotografie oraz wycinki prasowe z epoki. „Pozorovatelna” to drugi album w serii kompleksowych, dwupłytowych edycji całego klasycznego katalogu Jazz Q z lat 70. i 80. Premiera 26 stycznia.

Jazz Q - Pozorovatelna