Aktualności

Józef Skrzek (i nie tylko) na chorzowskim Vinyl Festivalu!

9 maja 2017
Józef Skrzek i Piotr Szulkin (fot. Jerzy Kośnik)

Już 10 maja w Chorzowie startuje pierwszy Vinyl Festival. Wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego znajdzie się także miejsce dla artystów GAD Records!

15 maja o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury spotkanie z Józefem Skrzekiem i Michałem Wilczyńskim pod hasłem „Wojna Światów – następne stulecie”. Będzie o filmie, o działalności artysty w tamtych czasach, a także wyjątkowej okładce płyty, drukowanej na lewych stronach kopert innych płyt, m.in. Bractwa Kurkowego, Violetty Villas czy kroniki festiwalu w Kołobrzegu. Przynieście swoje egzemplarze – porównamy! Wstęp wolny.

Tego samego dnia o 16:00 i 18:00 w Kinie Grajfka projekcje filmu „Wojna światów – następne stulecie”. Wstęp 5 zł.

Dzień później, 16 maja, w Sztygarce zagra projekt Leszka Windera Czarny Pies – w składzie m.in. Jerzy Piotrowski! Bilety kosztują 30 zł.

To zaledwie drobny wycinek atrakcji, jakie czekają na Was w Chorzowie. Na festiwalu wystąpią jeszcze m.in. Ray Wilson i The Steepwater Band, w sobotę 13 maja odbędzie się giełda płyt winylowych, a 15 maja o 13:00 w chorzowskim Muzeum będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Truskawkowe pola na zawsze”, poświęconej psychodelicznemu fenomenowi The Beatles.

Zapraszamy!

 

Wesołych Świąt!

13 kwietnia 2017
Wesołych Świąt (fot. S. Sadowski / KAW/NAC(

Kochani!

Życzymy Wam spokoju, ciepła i piękna na ten wyjątkowy, świąteczny czas. Smacznego jajka i dobrej muzyki!

GAD-y

Dziękuję

29 marca 2017
Agnieszka (fot. Przemek Pomarański)

Dziękuję serdecznie wszystkim za niezliczone wpisy, maile i telefony z kondolencjami, słowami otuchy, a także niezwykle ciepłymi wspomnieniami o Agnieszce. To znaczy bardzo wiele w tym trudnym okresie. Dziękuję tym, którzy tak licznie pojawili się w sobotę, by pożegnać Agnieszkę. Dziękuję także za liczne wpłaty na rzecz fundacji Alivia – w sobotę zebraliśmy niemal 4000 zł, które już zostały przekazane na konto Fundacji.

Dziękuje także fantastycznym lekarzom, którzy pomogli nam przetrwać te cztery lata, na przekór wszelakich ponurym prognozom i statystykom. Agnieszka poprosiła mnie niedawno, by nie używać nigdzie sformułowania „przegrała z rakiem”. Bo Ona te cztery lata swoim uporem, siłą i nieszablonowym podejściem do leczenia wygrała. Kłaniam się także nisko wszystkim, którzy o sytuacji wiedzieli i wspierali nas na różne sposoby.

I te najważniejsze podziękowania: dziękuję Ci Aguś za każdą wspólną chwilę. To była magiczna, niesamowita i bardzo kolorowa dekada. Czas, jaki w życiu można przeżyć tylko raz. Dziękuję Ci, że zabrałaś mnie w tą szaloną podróż. Teraz śpij spokojnie. Do zobaczenia.

Michał

PS. Przypominamy: GAD Records i Kultowe Nagrania będą w dużym stopniu nieczynne do końca marca. Za wszelakie opóźnienia w wysyłkach i trudnościach w skontaktowaniu się z nami przepraszamy.

Agnieszka

23 marca 2017
Agnieszka

Odeszła Agnieszka Wilczyńska – moja lepsza połowa, ukochana Żona, wspaniała Mama czteroletniej Zosi i osoba, bez której nie byłoby wielu rzeczy – także GAD-a.

Gdyby nie upór Agnieszki w 2008 roku nie wiem, czy zdecydowałbym się na założenie GAD Records. Gdyby nie Jej zdrowe spojrzenie na wiele spraw, zbankrutowalibyśmy kilkadziesiąt płyt temu. Gdyby nie Jej pomysły, nie moglibyście słuchać dzisiaj z płyt muzyki z „Akademii Pana Kleksa” czy „Pszczółki Mai”. To Agnieszka była odpowiedzialna za cała logistyczną stronę naszego szaleństwa i mimo choroby dawała z siebie wszystko. Bywało, że wracała ze szpitala po ciężkiej operacji, by tydzień później spakować dla Was kilkaset paczek z winylami, opędzając się jeszcze od jakiejkolwiek pomocy. To bez wątpienia najodważniejsza, najdzielniejsza i najbardziej waleczna osoba, jaką kiedykolwiek mogłem znać.

Agnieszka zmarła w środę popołudniu po długiej i ciężkiej chorobie. Myślcie o Niej ciepło.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 marca o godzinie 12:00 w kaplicy cmentarnej przy ul. Zuzanny w Sosnowcu.

Michał

PS. GAD Records i Kultowe Nagrania będą w dużym stopniu nieczynne do końca marca. Za wszelakie opóźnienia w wysyłkach przepraszamy.

 

PREMIERA! Legendy polskiego jazzu w nieznanej odsłonie!

24 lutego 2017 | Tagi: , , , ,
Polish Jazz Quartet

Dzisiaj premiera kolejnej płyty w katalogu GAD Records. Tym razem sięgamy do niezwykle obfitej skarbnicy polskiego jazzu i prezentujemy materiał wyjątkowy. Polish Jazz Quartet w wydaniu big-bandowym.

Kwartet pod wodzą Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Wojciecha Karolaka działał zaledwie kilka lat, ale zdążył zapisać się na stałe w świadomości fanów wybitnym albumem zrealizowanym w serii Polish Jazz. To jednak tylko jedno oblicze tej wyśmienitej formacji. Zespół współpracował także w Polskim Radiu ze Studiem M-2, niecodziennym projektem nagraniowym bez stałego składu osobowego. Z towarzyszeniem powstających ad hoc w ramach studia big-bandów lub pojedynczych sekcji dętych Polish Jazz Quartet zrealizował szereg doskonałych, niezwykle kolorowych nagrań, które jednak – poza kilkoma prezentacjami radiowymi – nie doczekały się nigdy szerszej prezentacji. Czas to zmienić.

Na program płyty „Polish Jazz Quartet meets Studio M-2″ składa się 12 nagrań zarejestrowanych w latach 1964-66. To wielowymiarowy, pięknie swingujący jazz pełen zaskakujących rozwiązań brzmieniowych. Oprócz autorskich kompozycji Ptaszyna Wróblewskiego i Karolaka w programie płyty znalazło się także kilka przedwojennych szlagierów zaaranżowanych niczym klasyczne standardy jazzowe zza Oceanu! W książeczce obszerne wspomnienia lidera zespołu, który opowiada m.in. o tym, czemu nie wolno opuszczać sesji nagraniowych własnych partytur.

CD można kupić od dzisiaj w sklepach w całej Polsce, a także bezpośrednio u nas. Limitowana wersja winylowa ukaże się wiosną (już w tłoczni).

Elektroniczna ofensywa zrecenzowana

16 lutego 2017
wenus

Nasza elektroniczna ofensywa z końca stycznia doczekała się pierwszych reakcji dziennikarzy!

O „Dźwiękach dalekiego świata” Mikołaja Hertla pisze Dziennik Gazeta Prawna – obszerny wywiad z artystą pióra Wojciecha Przylipiaka do przeczytania także na stronie Dziennika. Albumowi „Halo Wenus” Mateusza Święcickiego miejsce poświęciły tygodniki Polityka (do przeczytania także online) i Do Rzeczy – w obu album otrzymał 4 gwiazdki (na sześć możliwych). Płyta była także prezentowana w Polskim Radiu (do posłuchania m.in. tutaj).

PS. Zarówno strona GAD Records jak i nasz sklep internetowy doczekają się w tym roku nowych odsłon – dlatego wybaczcie chwilowo nieregularne aktualizacje.

Wesołych Świąt!

23 grudnia 2016
swieta

Kochani!

Dziękujemy Wam za cały 2016 rok. Dziękujemy że jesteście z nami, słuchacie naszych wydawnictw, komentujecie, chwalicie i ganicie. Życzymy Wam zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych dobrych chwil w Nowym Roku!

GAD-y

 

PS. Wiemy, że ta świąteczna grafika pojawiła się już kilka lat temu – ale jest tak piękna, że nie pozwolimy Wam o niej zapomnieć :)

Kolędy Józefa Skrzeka na żywo!

14 grudnia 2016 | Tagi: ,
Józef Skrzek, Renata Szybka, Władysław Gawroński i Edward Spyrka w studiu Radia Opole

Polskie Radio Opole zaprasza na niezwykłe wydarzenie. Z okazji premiery płyty „Kolędy 81-82″, zawierającej pierwszy świąteczny album Józefa Skrzeka, oryginalnie planowany do wydania w czasie stanu wojennego, rozgłośnia w której ten wyjątkowy materiał powstał zaprasza na kolędowy recital Józefa Skrzeka i spotkanie z artystą na antenie radia!

Już w najbliższy piątek Józef Skrzek będzie głównym bohaterem wieczornych audycji Radia Opole. O godzinie 18:00 opowie na antenie radia o powstawaniu tego materiału i wspomnieniach, jakie wiążą się z pracą w studiu Radia Opole – spędził tam przecież potężną ilość godzin, zarówno z SBB, jak i solo (co dokumentują unikatowe, kolorowe zdjęcia z archiwum Radia Opole – do zobaczenia tutaj). Godzinę później, o 19:00, Józef Skrzek zagra wyjątkowy kolędowy recital z towarzyszeniem fortepianu i nieodłącznego Minimooga. Wejściówki na ten występ do zdobycia na antenie Radia Opole i ich Facebooku. Całość będzie także do słuchania przez Internet.

Przypomnijmy, że „Kolędy 81-82″ to znana muzyka w bardzo świeżej (także i dziś) odsłonie: Józef Skrzek jawi się tutaj jako multiinstrumentalista i wykorzystuje analogowe syntezatory Mooga, fortepian, organy piszczałkowe, ale też gitarę basową. Bywa bardzo tradycyjnie, ale bywa też kosmicznie!  Całość zremasterowano z oryginalnych taśm z archiwum Polskiego Radia Opole, a na okładce znalazło się zdjęcie Grażyny Rutowskiej z archiwów NAC. Premiera płyty miała miejsce 9 grudnia, a na krążku znalazło się dokładne odwzorowanie programu planowanego LP:

1. Dzisiaj w Betlejem
2. Ach ubogi w żłobie
3. Anioł pasterzom mówił
4. A wczora z wieczora
5. Bóg się rodzi
6. Narodził się Jezus
7. Cicha noc
8. Przybieżeli do Betlejem
9. Lulajże Jezuniu
10. Gdy się Chrystus rodzi
11. O gwiazdo betlejemska
12. Pójdźmy wszyscy do stajenki
13. Nie godniśmy Panie stanąć

Album do kupienia w sieci Empik, Saturn, Media Markt, dobrych sklepach muzycznych oraz bezpośrednio u nas.

Ostatnie chwile, by kupić…

11 grudnia 2016 | Tagi: ,
o-matic

…niektóre z naszych wydawnictw.

Topnieją stany magazynowe wybranych tytułów. Oto pełna lista:

Jerzy Milian – Stratus Nimbus
Klan – Nerwy miast
Arp Life – Jumbo Jet
Andrzej Korzyński – W pustyni i w puszczy
Ryszard Sygitowicz – Bez grawitacji
Krzysztof Sadowski – Na kosmodromie
Jerzy Milian – Rivalen

Trzy ostatnie tytuły z tej listy będzie można jeszcze znaleźć w wybranych sklepach sieci Empik, Saturn i Media Markt (dopóki nie wyczerpią się zapasy dystrybutora). W większości wypadków to jednak ostatnia okazja by nabyć te wydawnictwa – płyty Klanu, Arp Life czy Andrzeja Korzyńskiego nie będą wznawiane. Jeśli chcecie zdobyć powyższe tytuły – radzimy się pospieszyć!

Kleks zrecenzowany i przedstawiony

5 grudnia 2016 | Tagi: , ,
Akademia Pana Kleksa

Już w ubiegłym tygodniu mieliśmy zebrać w jednym miejscu dotychczasowe reakcje mediów na ścieżkę dźwiękową z filmu „Akademia Pana Kleksa”, choć okazało się, że zamiast tego żegnamy naszego kolegę. Dzisiaj wracamy, przeglądamy gazety i sprawdzamy co można było usłyszeć w radiu.

„Polityka” pisze o Kleksie zarówno w wersji papierowej (4 gwiazdki), jak i internetowej – na blogu „Polifonia” Bartka Chacińskiego, który określa naszą płytę mianem jednego z najlepszych nośników pokoleniowej nostalgii, jakie wydał z siebie późny PRL. Całość przeczytacie tutaj.

Na pewno jest to muzyka, która uruchamia wyobraźnię – dodaje Daniel Wyszogrodzki w „Co Jest Grane” Gazety Wyborczej.

Płytę bardzo dogłębnie analizowali prowadzący w radiowej Dwójce audycję „Muzyka w kadrze” Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski. Sprawa dźwiękowych obrazów Andrzeja Korzyńskiego wypełniła niemal połowę programu z 27 listopada, który można posłuchać w każdej chwili na stronie Polskiego Radia. O płycie nie zapomniał także duet Jacek Hawryluk – Bartek Chaciński, którzy w trójkowym „HCH” pokazali najbardziej kosmiczne oblicze tego krążka. Michał Margański w „Radiowym Domu Kultury” przygotował krótki materiał o płycie, w którym można posłuchać wspomnień Andrzeja Korzyńskiego (do posłuchania tutaj). Kompozytor rozmawiał także z Marcinem Kusym z radiowej Jedynki – efekt tego spotkania także można odsłuchać.

A gdyby komuś było mało opowieści o produkcjach GAD Records na radiowej antenie – polecamy jeszcze rozmowę Michała Margańskiego z PR 24 o dźwiękach z kultowych programów

Przypominamy, że wydana przez nas 25 listopada płyta „Akademia Pana Kleksa” nie jest reedycją materiału dostępnego kiedyś na płycie Poltonu i na późniejszych wznowieniach Sony. To świeżo odnalezione i zremasterowane taśmy z oryginalną muzyką ilustracyjną – orkiestrowe pasaże, elektroniczne eksperymenty i kosmiczne disco. CD już dostępne, edycja winylowa w pierwszym kwartale 2017 roku.