Ankieta GAD Records – wyniki (czyli: lepiej późno niż wcale)

29 listopada 2016
ankieta

W wakacje poprosiliśmy Was o wypełnienie ankiety dotyczącej naszych wydawnictw, sklepu internetowego i innych szaleństw, jakie może niebawem będą nas zajmować. Oczywiście zaraz po wakacjach przygniotła nas taka ilość spraw związanych z nowymi płytami, że musieliście czekać aż do teraz na podsumowanie ankiety, ogłoszenie jej wyników i – na co większość z Was czeka – wylosowanie zwycięzców bonów do naszego sklepu internetowego.

W ankiecie wzięło udział 230 osób – Wasze odpowiedzi były nierzadko bardzo, bardzo wyczerpujące i wiele dla nas znaczą. Wszystkie marzenia płytowe i oczekiwania co do formuły naszego sklepu zostały odnotowane i będą realizowane.

Część I: Wydawnictwa GAD Records

Najwięcej słuchacie jazzu (68%), rocka (67%), ale też muzyki filmowej i ilustracyjnej (51%), elektroniki (51%) oraz funku i soulu (44%). W rubryce inne wpisywaliście bardzo różnorodne gatunki – najczęściej pojawiał się blues i metal, ale też polski bigbit, folk czy muzyka średniowiecza!

Pytaliśmy też o to, czy powinniśmy sięgać po muzykę z innych krajów – kilku z Was wyraźnie zaznaczyła, że powinniśmy się skupić wyłącznie na Polsce, ale aż 70% ankietowanych stwierdziło, że czeka na muzykę z innych krajów byłego bloku wschodniego. Mniej osób spodziewa się muzyki z zachodniej Europy czy USA – i takiej z logiem GAD nie będzie (ale będzie z logiem Chickadisc).

Mimo boomu na winyle, o którym wciąż tak wokół głośno – 90% z Was deklaruje, że kupuje płyty CD. Czarnymi krążkami interesuje się 54% ankietowanych (i dlatego będzie ich w naszej ofercie więcej), a plikami komputerowymi wysokiej jakości 9%.

Najbardziej czekacie na nagrania takich artystów, jak Henryk Debich, Piotr Figiel, Mikołaj Hertel, Andrzej Korzyński, Jerzy Milian, SBB czy Czesław Niemen. Wśród wymarzonych reedycji najczęściej przewijają się nagrania polskich orkiestr i zespołów rozrywkowych z lat 70. („String Beat” Debicha, debiut orkiestry Miliana, debiut Piotra Figla), ale też reedycje Blue Effect, Omegi, Krystyny Prońko czy… Kazika. Możemy zdradzić że wśród wymienionych nazw i nazwisk jest kilka, nad którymi już pracujemy.

Co dla nas niezwykle miło – wiele osób napisało, że zdaje się na naszą intuicję i czekają na rzeczy nieznane, niepublikowane, unikatowe, wcześniej niedostępne. Obiecujemy – będziemy zaskakiwać dalej. Miejmy nadzieję, że pozytywnie!

Którą płytę GAD Records uważacie za najlepszą? Bezdyskusyjnie wygrywa „Sonda”, a za nią podążają: „07 zgłoś się” Włodzimierza Korcza, „Jumbo Jet” Arp Life, „Punkt styku” Show Bandu oraz „Zjednoczone Siły Natury” Mechu. Wśród pytań o najgorszą płytę przeważają kurtuazyjne „brak” lub „nie mam wszystkich”, ale kilka osób spośród Was wskazało… „07 zgłoś się” i Arp Life.

Część II: Sklep internetowy kultowenagrania.pl

Nasze płyty kupujecie przede wszystkim w naszym sklepie (choć wskazywaliście także Allegro, duże sieci handlowe, małe niezależne sklepy, a nawet Off Festival!). Dlatego chcemy przy okazji nadchodzącego odświeżenia sklepu dostosować go jak najmocniej do Waszych oczekiwań.

Najbardziej przeszkadza Wam w naszym sklepie brak możliwości korzystania z wysyłki Paczkomatami – to niebawem się zmieni. Pytacie także o więcej promocji, więcej płyt w dystrybucji – to będzie się na pewno rozwijało w przyszłym roku. Jednej osobie przeszkadza, że sklep jest w Sosnowcu, ale tego nie zamierzamy zmieniać.

Część III: Cała reszta

Poza płytami CD i winylami najbardziej chcielibyście w naszym katalogu zobaczyć muzyczne DVD (53,5%), koszulki (47,9%) oraz plakaty (30%). Wśród innych propozycji były (pojedyncze) głosy na breloki, smycze, slipmaty i książki.

Koszulki zapowiadaliśmy i wiemy, że do tej pory nie udało nam się z tego wywiązać. Obiecujemy zdecydowaną poprawę w 2017 roku – mamy już miejsce, z którym będziemy współpracować w tym zakresie, trwają rozmowy na temat praw autorskich do poszczególnych koszulek (bo – w odróżnieniu od większości internetowych sprzedawców handlujących każdym możliwym logotypem – chcemy, by wszystko było za zgodą artystów i właścicieli praw). Warto także dodać, że 57,8% z Was chce zapłacić więcej (60-65 zł) za koszulkę z wysokiej jakości bawełny.

Na koniec spytaliśmy Was o osobną wytwórnię w duchu działalności GAD Records, z podobnym podejściem do kwestii wydawniczych. 58% chciałaby, żeby taka firma wydawała polskie DVD – filmy, programu telewizyjne, dokumenty. 14,2% chciałoby label zajmujący się słowem mówionym – słuchowiskami, kabaretami etc., a 10,8% muzyką klasyczną. Proponowaliście także label wydający wyłącznie rzeczy na taśmach, label z polskim post-punkiem, albumy z fotografiami, a nawet audycje Tomka Beksińskiego.

Podsumowując

Dowiedzieliśmy się od Was bardzo dużo na temat Waszych oczekiwań, marzeń i zastrzeżeń – w naszym planie na 2017 roku postaramy się uwzględnić jak najwięcej z tego, co nam przekazaliście. Wśród wymarzonych płyt na jakie czekacie kilka osób trafiło w tytuły, które już w pierwszej połowie 2017 roku ukażą się na rynku!

Przyszłość zapowiada się ekscytująco i cieszymy się bardzo, że będziecie ją odkrywać razem z nami. Dziękujemy że jesteście
GAD-y

A na koniec to, na co czekają wszyscy – bony do sklepu wygrali:

  • Sebastian Chosiński
  • Piotr Najduch
  • Janusz Zagórski

Gratulujemy! Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo.