Jesienią robi się zimno, wieczory są dłuższe i można je wypełnić m.in. słuchaniem ciekawej muzyki. Dlatego po czterech wrześniowych premierach czas na kolejne. Już 13 października ukazują się dwa kolejne tytuły sygnowane przez nasz siostrzany label Chickadisc, zajmujący się intrygującą muzyką z Europy… i nie tylko.

„Personal Note” Marka Nauseefa to fenomenalny album zderzający ze sobą jazz, rock, muzykę etniczną i… instrumenty perkusyjne. Nauseef, mając pod koniec lat 70. na koncie współpracę z największymi ze świata rocka (Thin Lizzy, Ian Gillan, Gary Moore), wykonał zaskakującą woltę: zamieszkał w Hamburgu i zajął się twórczością zderzającą ze sobą elementy jazzu, rocka, awangardy i muzyki etnicznej. „Personal Note” to jego solowy debiut, prezentujący zaskakującą formułę fusion, w której niezliczone instrumenty perkusyjne łączą się z wirtuozerskimi partiami syntezatorów, saksofonu czy gitar. Całość wciąga błyskotliwymi solówkami i dynamicznymi tematami niczym najlepsze płyty Milesa Davisa. Obok lidera w nagraniu płyty udział wzięli wybitni muzycy– m.in. Joachim Kuhn, Trilok Gurtu, Jan Akkerman czy George Kochebeck. W utworze „Chemistry” zaśpiewał Phil Lynnot z Thin Lizzy! Album dostępny był wydany na CD tylko w Japonii, ponad dwadzieścia lat temu. W Europie na srebrnym krążku ukazuje się po raz pierwszy.

Mark Nauseef - Personal Note (CD)

 

Zespołu Moebius nie należy mylić z Dieterem Moebiusem, choć to również muzyka elektroniczna – ale zupełnie inna niż niemieckiego artysty. Ten Moebius to kalifornijski projekt pod wodzą Bryce Robbley’a i Douga Lynnera (przez pewien czas zespół współtworzył Steve Roach), którzy fascynację syntezatorami połączyli z przebojowymi, transowymi chwilami utworami, które z powodzeniem mogły podbijać dyskotekowe parkiety. Disco, synth-pop i pulsujące sekwencery! Debiutancki album zespołu z 1979 roku uznawany jest dzisiaj za dzieło wręcz kultowe – m.in. za sprawą szalonej, punkowo-elektronicznej wersji „Light My Fire” The Doors, ale przede wszystkim dzięki autorskim kompozycjom liderów. „Welcome to World. Complete Studio Recordings 1979-82” zbiera wszystkie nagrania studyjne zespołu: materiał z obu wydanych albumów oraz singlowy utwór „Born on a Saturday Night”. Całość została zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Moonwind Records i wzbogacona o obszerną książeczkę z niepublikowanymi fotografiami oraz historią grupy, opartą na świeżym wywiadzie z Dougiem Lynnerem.

Moebius - Welcome to World. Complete Studio Recordings 1979-82 (CD)

To nie koniec październikowych atrakcji: pod koniec miesiąca ukażą się trzy kolejne tytuły GAD Records: kompilacja „Kroniki filmowe” przygotowana razem z Soul Service, funkowe oblicze Dżambli z 1979 r. („Każdy marzy, każdy śni”) oraz płyta „Pretekst”, zbierająca niepublikowane nagrania Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach pod dyr. Jerzego Miliana, zarejestrowane w latach 1974-75. Ukaże się także książka – autobiografia Jerzego Miliana zatytułowana „Wiem i powiem”.

Autobiografię i płytę „Pretekst” (CD / LP) będzie można kupić podczas wernisażu wystawy „Pre-tekst: Jerzy Milian” w Muzeum w Chorzowie (13 października) i koncertu Mitch & Mitch w Teatrze Rozrywki (14 października). W oficjalnej sprzedaży wszystkie tytuły znajdą się 27 października.

A w listopadzie…