WYPRZEDANY / SOLD OUT

Jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego jazzu. Trio pod wodzą wybitnego wibrafonisty przekracza wszelakie granice stylistyczne, brzmieniowe i formalne. Bachowskie kadencje łączą z gorącym swingiem, a orientalizujące improwizacje z serializmem. Klasyka!

Założone w 1966 roku Trio Jerzego Miliana przetrwało cztery lata, występując głównie w klubach i na kolejnych edycjach Jazz Jamboree. Zwieńczeniem wspólnej działalności Miliana, Jacka Bednarka (kontrabas) i Grzegorza Gierłowskiego (perkusja) było nagranie albumu, będącego jednocześnie debiutanckim LP lidera. Zarejestrowany w czerwcu 1969 roku „Bazaar” to album krótki, ale skrzący się od pomysłów i mieniący wszystkimi kolorami tęczy. Ciepłe brzmienie wibrafonu kontruje wyrazista, ostra marimba, a odważnie traktowany kontrabas – wschodni, etniczny gidjak. Kolorów muzyce nadają także zaproszeni do nagrań członkowie Novi Singers – grający na flecie Janusz Mych oraz śpiewająca (i wzdychająca) Ewa Wanat. Materiał z oryginalnej płyty winylowej uzupełniamy o cztery utwory dodatkowe: sesję radiową z lutego 1967 roku, podczas której trio gra m.in. fragment „Opery za trzy grosze” i szopenowski nokturn!

„Bazaar” ukazuje się na płycie CD z nowym masteringiem, przygotowanym z oryginalnych, analogowych taśm. Materiał uzupełnia obszerna książeczka, zawierająca zrekonstruowaną poligrafię pierwotnej edycji, nieznane zdjęcia oraz wspomnienia artysty.

1. Memory of Bach
2. My Favourite Band
3. Rewelacyjny Luciano
4. Szkice ludowe
5. Tempus Jazz 67
6. Bazar w Aszchabadzie
7. Serial Rag
8. Valse ex Cathedra

Bonus tracks:
9. Song Polly
10. Serial Rag
11. Valse ex Cathedra
12. Nokturn

Jerzy Milian – wibrafon, marimba
Jacek Bednarek – kontrabas, gidjak
Grzegorz Gierłowski – perkusja

Ewa Wanat – voc
Janusz Mych – fl

GAD CD 017
OUT: 23.06.2014
FILE UNDER: Jazz