NAKŁAD CD LIMITOWANY: 500 SZTUK

Piękna dziewczyna, przystojny rzeźbiarz, pies i przemytnicy narkotyków – a wszystko to w tętniącej kolorami scenerii Morza Czarnego. Muzyka Włodzimierza Nahornego do filmu „Zapach psiej sierści” (1981) to pełna sprzeczności i zachwytów orkiestrowa podróż do bułgarskiego Sozopolu.

Ostatni film Jana Batorego to kino na pograniczu filmu obyczajowego i sensacji. Polski rzeźbiarz, spędzający w Bułgarii urlop (w tej roli Roman Wilhelmi), podrywa niemiecką studentkę Heidi (Izabela Dziarska), przechwytuje przypadkiem na szlak przemytu narkotyków i stara się z tej sytuacji wyciągnąć jak najwięcej dla siebie. Moralnym dylematom głównego bohatera (czy raczej ich brakowi) towarzyszy niepowtarzalna muzyka Włodzimierza Nahornego, który połączył swoją lekkość w pisaniu przejmujących, lirycznych tematów (pamiętacie „Jej portret”?) z elektrycznymi gitarami, pianem Fendera i godnym Andrzeja Korzyńskiego suspense’em. W efekcie powstała barwna, wciągająca całość, kreatywnie przetwarzająca zapadające w pamięć motywy przewodnie Nahornego. Kompozycje wykonuje Orkiestra Polskiego Radia pod batutą kompozytora.

„Zapach psiej sierści” zawiera kompletną ścieżkę dźwiękową z filmu, zremasterowaną z oryginalnych taśm i uzupełnioną o siedem dodatkowych utworów – są wśród nich utwory odrzucone przez reżysera na etapie montażu oraz alternatywne wersje wybranych tematów. Wydanie uzupełnia książeczka ze szkicem na temat muzyki i oryginalnymi fotosami z filmu.

SOUNDTRACK:
1. Czołówka / Paweł poznaje Heidi
2. Błękitne morze
3. Dziwne znalezisko
4. Biały proszek
5. Pocałunek 1
6. Kotwica / Obserwatorzy
7. Rzeźba
8. Złość
9. Koti / Tęsknota
10. Pocałunek 2
11. Wyprawa do winnicy / Porwanie Pawła
12. W złych rękach
13. Samotność

SOURCE MUSIC:
14. Muzyka bułgarska (radio)
15. Dyskoteka

BONUS TRACKS:
16. Czołówka (alternative version)
17. Dziwne znalezisko (alternative version 1)
18. Dominanta
19. Swing
20. Orient
21. Smyczki
22. Dziwne znalezisko (alternative version 2)

Orkiestra Polskiego Radia
dyr. Włodzimierz Nahorny

GAD CD 019
OUT: 20.10.2014
FILE UNDER: Jazz, Soundtrack