Mech - Tasmania (CD)

Mech na CD i... w radiu Rock Serwis FM!

6 grudnia ukaże się zremasterowana edycja albumu "Tasmania" zespołu Mech! Tajemnicza wycieczka po dzikich, nieodkrytych lądach powraca na płycie CD. Witamy wszystkich państwa w progach dalekiego państwa...

Wydana w 1983 roku „Tasmania” (oryginalnie zatytułowana „TASSmania”, ale cenzura za wczasu wyłapała aluzję do sowieckiej agencji prasowej) to najbardziej przystępne, bliskie piosenkowym formom wcielenie grupy Mech. Osiem utworów, wśród których znalazły się zarówno dynamiczne, energetyczne utwory („Brudna muzyka”, „Tasmania”), jak i ciekawie zaaranżowane chwile oddechu („W pajęczej sieci milczeń”). W programie płyty znalazł się także „Popłoch”, który pierwotnie miał pojawić się w filmie „Akademia Pana Kleksa” i nazywać się… „Marsz wilków”!

Oryginalny miks „Tasmanii” została zremasterowany z zachowanych taśm. Na płycie znalazła się także kompozycja „Samosierra”, zrealizowana przez Mech w 1984 roku oraz nowe, świeże i zaskakujące miksy części utworów, przygotowane w 2019 roku przez Roberta Millorda na podstawie jednej (jedynej) zachowanej taśmy-wielośladu z sesji do albumu. W książeczce historia powstawania płyty oraz zdjęcia Andrzeja Tyszko z okładkowej sesji.

Premiera 6 grudnia, ale już dzisiaj w internetowym radiu RockSerwis.FM o godzinie 19:00 będzie można posłuchać fragmentów tej zremasterowanej edycji oraz wywiadu z Robertem Millordem, który opowiada o historii zespołu i pracy nad wznowieniem. A wszystko w ramach zupełnie nowej inicjatywy: dostaliśmy od RockSerwis.FM zaproszenie, by co dwa miesiące pojawiać się na ich antenie z godzinną audycją poświęconą temu, co dzieje się w GAD Records. Dlatego dziś o 19:00 po raz pierwszy - przez 3600 sekund - GAD w wersji radiowej. Będzie przegląd tegorocznych, głównie rockowych nowości, ale przede wszystkim wspomniany wywiad i nowe/stare dźwięki grupy Mech.

Zapraszamy do słuchania!


Wielkanoc

Wesołych Świąt!

Zdrowych, spokojnych i pełnych dobrej muzyki Świąt Wielkiej Nocy!

życzą Gad-y

Wielkanoc


Święta

Wesołych Świąt!

Wszystkiego dobrego na Święta Bożego Narodzenia i każdy kolejny dzień 2019 roku życzą GAD-y

(i tak, to znowu ta sama pocztówka - uwielbiamy ją!)


Andrzej Kazmierczak (fot Anna Piątkowska / muzyktomania.blogspot.com)

Andrzej Kaźmierczak wspomina Cytrusa

Kilka dni temu dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł Andrzej Kalski, perkusista znany m.in. z zespołów Cytrus i Savana. Dowiedzieliśmy się o tym dokładnie w chwili, gdy chcieliśmy podzielić się z Wami pewnym wywiadem.

Blog Muzyktomania, prowadzony przez Annę i Tomasza Piątkowskich, recenzował już pewien czas temu naszą instrumentalną kompilację Cytrusa, "Trzecia łza od słońca". Teraz opublikowali obszerny wywiad z gitarzystą Andrzejem Kaźmierczakiem. Ten, razem z przyjacielem zespołu, Mietkiem Pawlakiem, szeroko opowiada o historii zespołu i ich przygodach. Warto przeczytać te barwne wspomnienia tutaj - choćby po to, by się dowiedzieć jak pierwotnie miała się prezentować "Bycza krew"!

Andrzej Kazmierczak (fot Anna Piątkowska / muzyktomania.blogspot.com)

Na zdjęciu Andrzej Kaźmierczak (fot. Anna Piątkowska / muzyktomania.blogspot.com)


Nieczynne bo zamkniete

Przepraszamy, tłumaczymy i robimy płyty

W największym skrócie – przychodzimy się wytłumaczyć, czemu przyzwyczailiśmy Was do piątkowych spotkań z Fonolą, a teraz ich zabrakło (a wpis ten publikujemy i tu, i tam).

Czemu nie ma nowej Fonoli?

Zabrakło podstawowego czynnika. Czasu. Gdy uruchamialiśmy we wrześniu Fonolę, trochę w ramach romantycznego zrywu na początek nowego sezonu wydawniczego, postawiliśmy sobie poprzeczkę nieco za wysoko. Idea – tak, wykonanie i terminy – nie. Ostatnie tygodnie pokazały to dobitnie. Co prawda nie widać tego jeszcze, bo końcówka roku wygląda u nas dość spokojnie, ale potwierdzone już projekty na przyszły rok mnożą się w tempie, które zaskakuje nas samych. Dlatego brakuje czasu na to, by Fonola pojawiała się w takiej formule i na takim poziomie, jaki byśmy chcieli.

Co zamierzamy z tym zrobić?

Posypać głowy popiołem i przeprosić, że Was rozpuściliśmy na krótką chwilę, a teraz od tego pomysłu uciekamy. Prawdopodobnie nie na zawsze – rozważamy kilka innych scenariuszy dla tego pobocznego projektu, ale nie chcemy pisać o szczegółach, żeby nie zapeszyć i nie obiecywać na zapas. Póki co – wracamy do regularnych newsów na naszej stronie i tego co najważniejsze – robienia płyt. A już teraz wiemy, że pierwsze trzy miesiące 2019 r. zapowiadają się bardzo kolorowo.

Co na otarcie łez?

Duży, ważny anons w najbliższy piątek na dobry start. Jeszcze w tym roku pierwszy z czterech winyli z radiowymi nagraniami SBB i Zygmunt Wichary na dziesięciocalowym krążku. Będzie też reedycja „Sondy” i bardzo świąteczna płyta, o której (ale nie tylko o niej) w piątek w owej dużej i radosnej wiadomości. W styczniu będą dwa tytuły na karnawał oraz trochę muzyki filmowej i wrocławskiego jazzu sprzed 35 lat.

Przepraszamy za usterki. Obiecujmy poprawę. I pomarańczowe gaje.

GAD-y


Wielkanoc 2018

Wielkanoc 2018

Zdrowych, spokojnych świąt, z czasem na uśmiech, refleksję i piękną muzykę
życzą GAD-y

Wielkanoc 2018


Jerzy Milian (fot. Adrian Tabor)

Jerzy Milian (1935-2018)

W środę wieczorem zmarł Jerzy Milian. Wybitny jazzman, wibrafonista, kompozytor, aranżer, a ponad wszystko – wspaniały człowiek. Będzie Go bardzo brakować.

Pracowaliśmy z Jerzym od 2012 roku, przygotowując kolejne albumy z jego twórczością – bardzo zróżnicowaną, wciągającą i zaskakującą kolejne pokolenia słuchaczy. Zawsze spotykaliśmy się z niezwykłą życzliwością i entuzjazmem z jego strony, zaprawionym potężną dawką poczucia humoru. W ubiegłym roku udało się wreszcie wydać książkę Jerzego, „Wiem i powiem. Życiorys dobrze brzmiący”, a także zorganizować dużą, monograficzną wystawę w Muzeum w Chorzowie, podsumowującą jego muzyczne oraz plastyczne dokonania.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że nasze drogi mogły się tak mocno splatać w ostatnich latach. To był dla nas prawdziwy zaszczyt.

Dziękujemy Jurku za wszystko, dobranoc.

Michał Wilczyński
i cała ekipa GAD Records

Jerzy Milian (fot. Adrian Tabor)


Płyty 2017

GAD Records 2017 - podsumowanie

Za nami bardzo trudny, szalony, dziwny i jednocześnie dobry rok. Działo się...

Katalog GAD Records (i Chickadisc) wzbogacił się w minionym roku o 20 nowych tytułów. Przygotowaliśmy dla Was kolejne reedycje i archiwalia z kręgu polskiego jazzu, muzyki elektronicznej, rocka, a także muzyki filmowej. Nie zabrakło tego, co lubimy najbardziej - czyli nie do końca oczywistej, pięknej muzyki rozrywkowej sprzed lat. Na szczególne wyróżnienie zasługują tutaj płyty Polish Jazz Quartet "Meets Studio M-2", "People Meet..." Krzysztofa Komedy oraz monograficzna płyta zapomnianego, a doskonałego projektu Spisek.

Niezwykle ważne była październikowa akcja "Chorzów gra Miliana", gdy wspólnie z Miastem Chorzowem i Muzeum w Chorzowie zorganizowaliśmy prawdziwe święto dla miłośników twórczości Jerzego Miliana. 13 października odbył się uroczysty wernisaż wystawy "Jerzy Milian - Pre-tekst" w chorzowskim Muzeum (z udziałem Mistrza), a dzień później koncert Mitch & Mitch w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Ukazała się także płyta "Pretekst" z niepublikowanymi nagraniami Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach z lat 1974-75 oraz książka - autobiografia Miliana "Wiem i powiem".

Nie wszystko (jak zwykle) udało nam się zrealizować i kilka z zapowiadanych planów musieliśmy przesunąć na 2018 rok. W najbliższych dwunastu miesiącach możecie spodziewać się zarówno regulanych, comiesięcznych dostaw nowej-starej muzyki w katalogach GAD Records i Chickadisc, ale też kilku dużych niespodzianek. Jesienią minie dziesięć lat od powstania GAD Records i zamierzamy przez cały rok to - na bardzo różne sposoby - świętować. Mamy nadzieję, że będziecie tą rocznicę celebrować razem z nami.

Rok 2017 to niestety nie tylko nowe płyty i dobre chwile. To także odejście Agnieszki, która była niezwykle ważną częścią tego, co od dekady robimy pod szyldem GADa - Jej wkładu nie da się zastąpić / nadrobić / zamienić. Będziemy o Agnieszce pamiętać - i przypominać, bo kilka Jej projektów wciąż czeka na finalizację i na pewno je zrealizujemy.

Dziękuję wszystkim, którzy wspomagali mnie na przeróżne sposoby przez te ostatnie dwanaście miesięcy - szczególne podziękowania kieruję do Ani Piontek, Łukasza Hernika, Przemka Pomarańskiego i Barnaby Siegela. A równie szczególne i ważne - do Was wszystkich, którzy piszecie, dzwonicie, kupujecie, słuchacie i nie pozwalacie zginąć dobrej muzyce.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Michał Wilczyński


Święta

Wesołych Świąt!

Drodzy przyjaciele!

Życzymy Wam wyłącznie dobrych, ciepłych i kolorowych chwil w te Święta Bożego Narodzenia oraz wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku. Dziękujemy że jesteście!

GAD-y

Święta

PS. Wiemy, że ta pocztówka pojawiała się już tu wiele razy jako ilustracja świątecznych życzeń. Ale uwielbiamy ją, nic na to nie poradzimy.


Komendarek zremiksowany

"Podziemne miasto" Władysława Komendarka, jedna z ciekawszych suit artysty z lat 90., doczekała się aż ośmiu intrygujących remiksów!

Wszystko za sprawą Marcina Rogalewicza i jego So Far Unknown Records. Jak sam pisze: Osiem niesamowitych reinterpretacji kilkunastominutowego, powstałego w pierwszej połowie lat '90 utworu Władysława Komendarka. Jak przy poprzednich projektach i tym razem postawiliśmy na różnorodność i do współpracy zaprosiliśmy zarówno młodych, zdolnych producentów jak i tych z wyrobioną marką.

Remiksów można posłuchać w serwisie Soundcloud - polecamy serdecznie! A oryginał suity znajdziecie na naszej reedycji albumu "Fruwająca lalka".