GAD Records oraz Polskie Nagrania / Warner Music Poland zainaugurowały kolejną serię reedycji wyselekcjonowanych albumów z bogatego katalogu Polskich Nagrań. W sierpniu w ramach współpracy obu wytwórni na płytach CD ukazały się „Ojciec chrzestny Dominika”, najważniejszy album solowy w dorobku lidera grupy SBB Józefa Skrzeka (1980) oraz „Disco-Flash” – taneczny projekt Leszka Bogdanowicza i Andrzeja Januszki z 1981 roku. We wrześniu pierwszy raz na płycie CD pojawiła się „Purpurowa bossa” Completorium. Wszystkie płyty zostały wzbogacone o niepublikowane dotąd nagrania dodatkowe.

26 sierpnia ukazały się definitywne, poszerzone reedycje dwóch albumów z katalogu Polskich Nagrań. „Ojciec chrzestny Dominika”, solowy album Józefa Skrzeka z 1980 roku, oraz sygnowana przez Bob Roy Orchestra „Disco-Flash” (1981) otwierają kolejny rozdział współpracy między Polskimi Nagraniami i GAD Records rozpoczętej jeszcze w 2018 roku. Od tamtej pory ukazały się reedycje kilkunastu starannie wyselekcjonowanych pozycji z katalogu Polskich Nagrań, m.in. wszystkich katalogowych albumów grupy SBB, a także płyt Piotra Figla („Piotr”, „Gdzieś, kiedyś”), Czerwono-Czarnych (msza beatowa „Pan przyjacielem moim”), projektu Chorus & Disco Company i wielu innych. Sygnowane przez obie wytwórnie wznowienia zostały poddane starannemu masteringowi i wzbogacone o nagrania dodatkowe pochodzące z prywatnych archiwów artystów oraz archiwum Polskiego Radia. Powodzenie tych wydawnictw wśród słuchaczy zmotywowało obie wytwórnie do kolejnych działań. Najnowsze reedycje płyt Skrzeka i Bob Roy Orchestra otwierają nowy etap współpracy między labelami. We wrześniu śladem wspomnianych albumów podążyło Completorium. W przygotowaniu m.in. albumy Rendez-Vous oraz Ergo Band i Grażyny Łobaszewskiej.

Z GAD Records połączyła nas prawdziwa pasja do muzyki polskiej, misja i radość ciągłego jej odkrywania i przypominania – mówi Alicja Szymańska, dyrektor Polskich Nagrań. Wzajemnie czerpiemy inspiracje i w efekcie powstają reedycje płyt na najwyższym poziomie. W tym roku mija 65 lat od założenia wytwórni Polskie Nagrania. Z okazji jubileuszu wydaliśmy kilkadziesiąt płyt a wśród nich unikatowe edycje legendarnych albumów na czarnych krążkach CD, limitowane wydania płyt winylowych Color Limited oraz wyjątkową, jubileuszową kompilację „Historia w piosence”. Wydawnictwa właśnie przygotowane wspólnie z GAD Records wspaniale uzupełniają tą ofertę. Z prawdziwą dumą dopełniamy nimi rok jubileuszowy!

Nasza współpraca z Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland to jeden z najpiękniejszych przykładów tego, że duże i małe firmy mogą nie tylko wzajemnie szanować swoją pozycję na rynku, ale owocnie współpracować – mówi Michał Wilczyński, szef GAD Records. Odkrywanie katalogu Polskich Nagrań rozpoczęliśmy już dekadę temu, wydając m.in. solowe płyty Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Włodzimierza Nahornego czy Jerzego Miliana. Jednak tak naprawdę dopiero od 2018 roku wystartowaliśmy intensywniej, wybierając z obszernego katalogu to, co pasuje najlepiej do naszych zainteresowań. Nie tylko udało się przywrócić w nowej, odświeżonej formule katalog SBB, ale także zaprezentować na płytach CD pierwszy raz w historii m.in. kultowe albumy Piotra Figla czy debiut Electronic Division. A wszystko dzięki doskonałej synergii i serdeczności, z jaką się spotykamy pracując z Alicją Szymańską i Anną Zając, które opiekują się katalogiem Polskich Nagrań. Kryje się w nim jeszcze wiele dobrego. Wierzę, że dopiero się w tej współpracy rozkręcamy.

Polskie Nagrania / GAD


„Ojciec chrzestny Dominika”
to drugi album Józefa Skrzeka z 1980 roku, oceniany najwyżej spośród wszystkich solowych dokonań lidera SBB. Na oryginalnej płycie winylowej znalazły się dwie rozbudowane suity skomponowane, zaaranżowane i wykonane przez jednego człowieka. Album prezentuje Skrzeka jako błyskotliwego multiinstrumentalistę, kreującego za pomocą klawiatur, gitar i perkusjonaliów malownicze pejzaże do słów Juliana Mateja. „Zaćmienie słońca” i „Toczy się koło historii” to absolutna klasyka polskiego rocka progresywnego i jeden z najważniejszych projektów w całej działalności Józefa Skrzeka. Najnowsza reedycja albumu została wzbogacona o niepublikowane wcześniej nagrania robocze z sesji do płyty, pochodzące z prywatnego archiwum Józefa Skrzeka – w tym pierwszy, instrumentalny miks „Toczy się koło historii”. W bonusach znalazł się także fragment telewizyjnego recitalu artysty z 1981 roku.

„Disco-Flash” to fonograficzny projekt Leszka Bogdanowicza i Andrzeja Januszki, którzy nagrali dla Polskich Nagrań wcześniej dwa albumy z instrumentalną, rozrywkową muzyką o tanecznym zabarwieniu („Światła dyskoteki”, „Discoland”). „Disco-Flash”, choć sygnowane jedynie pseudonimem Bogdanowicza, to logiczna kontynuacja tamtych pomysłów. Nagrany w 1980 roku materiał to osiem utworów, które na przemian pulsują dyskotekowymi rytmami oraz koją lirycznymi, sennymi tematami gitar i saksofonów. Magiczna, do dziś doskonale brzmiąca muzyka użytkowa sprzed czterech dekad. Materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań i uzupełniony o trzy dodatkowe utwory zarejestrowane przez Bogdanowicza w Polskim Radiu.

„Purpurowa bossa” to jedyny album w dorobku Completorium. Zespół wyłonił się z jazzowego tria założonego w 1972 roku przez Krzysztofa Wolińskiego i Andrzeja Kleszczewskiego, prędko kurcząc się do konfiguracji dwuosobowej. Po rozpadzie pierwszego składu Woliński pozostał przy dotychczasowym szyldzie, uzupełniając skład Completorium o innych instrumentalistów. W 1982 do zespołu dołączył kontrabasista Andrzej Łukasik, znany z Kwintetu Kazimierza Jonkisza. W tym składzie, wspomaganym w studiu przez Henryka Miśkiewicza i Marka Stacha, zespół zarejestrował „Purpurową bossę”. To przekrój przez niemal dziesięcioletni repertuar Completorium, a tym samym – przez muzyczne fascynacje Krzysztofa Wolińskiego, którego gust od początku definiował muzyczny wizerunek grupy. Zremasterowany album uzupełniły trzy niepublikowane nagrania radiowe z ostatniej sesji zespołu z 1984 roku.