Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, ojciec Franka Kimono i twórca wielu niezapomnianych przebojów 2 marca 2020 roku skończy 80 lat. Z tej okazji GAD Records prezentuje wyjątkową, przekrojową kompilację.

Twórczość Andrzeja Korzyńskiego jest bardzo obszerna, jak i niezwykle różnorodna. Trudno czasami uwierzyć, że ta sama osoba pisała bogate, orkiestrowe partytury, odkrywała muzykę disco i syntezatory, komponowała przeboje dla Piotra Szczepanika i Maryli Rodowicz, a ciosy karate ćwiczyła z bratem… Album „Andrzej Korzyński 80”, adekwatnie do tytułu, przynosi niemal 80 minut muzyki, która pozwala przypomnieć sobie przynajmniej część z tych kolorowych wcieleń kompozytora. Znalazły się tutaj zarówno tematy z kultowych filmów Andrzeja Wajdy czy Andrzeja Żuławskiego (m.in. „Szamanka” i „Polowanie na muchy”), ponadczasowych seriali telewizyjnych („Tajemnica Enigmy”, „07 zgłoś się”, „Tygrysy Europy”), jak i projekty mniej znane, unikatowe, często wcześniej niepublikowane (nagrania z sesji do filmu „Na srebrnym globie”, serialu „Oko proroka” czy utwór „Japoński solfeż”, zrealizowany w latach 80. z Hanną de Quell). Całość została zestawiona w mozaikową, tętniącą życiem suitę, w której szerokie, orkiestrowe frazy zderzają się z surowymi barwami syntezatorów czy bigbitem.

Andrzej Korzyński 80

Album „Andrzej Korzyński 80” ukaże się 13 marca, przedsprzedaż rusza 28 lutego. To jednocześnie początek całego cyklu działań z okazji 80. urodzin kompozytora, które GAD Records zaplanował na kolejne dwanaście miesięcy. Jeszcze tego samego dnia w sklepach pojawi się także trzypłytowy zbiór projektu Arp Life, „Komplet 1975-78”. Zgodnie z tytułem zbiera on wszystkie zachowane nagrania tej studyjnej formacji oraz pokrewne nagrania z tego samego okresu, które (choć nie były sygnowane nazwą Arp Life) realizowane były przez tych samych muzyków – m.in. na potrzeby produkcji telewizyjnych czy wydanego przez Tonpress albumu „Interkosmos 1978”. To w sumie 64 utwory, w tym kompletna zawartość albumów „Jumbo Jet” i „Z bezpieczną szybkością”. Wszystkie nagrania zremasterowano na nowo z oryginalnych taśm i wzbogacono o obszerną książeczkę ze zdjęciami i historią projektu.

Arp Life - Komplet 1975-78 (3CD)

Na kolejne miesiące zaplanowano m.in. winylową edycję albumu „Andrzej Korzyński 80”, CD z orkiestrową suitą z serialu „Janka”, ale też zaskakujący merchandise i 80 utworów, jakie pojawią się w dystrybucji cyfrowej! W marcu zostanie także uruchomiona oficjalna strona kompozytora, andrzejkorzynski.pl

Zapraszamy także na przegląd filmów z muzyką Andrzeja Korzyńskiego, które FINA organizuje w Kinie Iluzjon w dniach 6-18 marca. Będzie można obejrzeć m.in. „Possesion” Andrzeja Żuławskiego, „Wielkiego Szu” czy „Pięć kobiet na tle morza”. W ramach cyklu odbędzie się także spotkanie z Andrzejem Korzyńskim prowadzone przez Grzegorza Brzozowicza (6 marca) oraz panel dyskusyjny na temat twórczości kompozytora i inspirowany jego muzyką koncert Stefana Wesołowskiego (7 marca, w siedzibie FINA na ul. Wałbrzyskiej).

Andrzej Korzyński (fot. Przemek Pomarański/GAD)fot. Przemek Pomarański/GAD