Kabaret Owca Jerzego Dobrowolskiego po raz pierwszy na płycie CD. Unikatowe nagranie występu z 1968 roku w wykonaniu czołówki polskich aktorów przypomina jeden z najciekawszych, owianych dotąd mgiełką tajemnicy projektów kabaretowych, jakie powstały w XX wieku w Polsce. „Dla mnie bomba” Kabaretu Owca inauguruje działalność oficyny Duży Sęk, która ma w planach dalsze odkrywanie archiwów polskiej rozrywki.

Jerzy Dobrowolski założył Kabaret Owca w 1966 roku. Napisał program „Dla mnie bomba”, wspierając się literackim talentem Stanisława Tyma i Andrzeja Bianusza. Zaprosił do jego wykonania czołówkę polskich aktorów: Andrzeja Stockingera, Józefa Nowaka, Wojciecha Pokorę i Jerzego Turka (Polska). Powstał majstersztyk – program oparty o pozorną jedynie improwizację, będący w rzeczywistości popisem Dobrowolskiego-autora i Dobrowolskiego-reżysera. Kabaret wyśmiewający konformizm, toporne składanki estradowe i niekończące się zebrania zakładowe. Nic dziwnego, że niewielka sala warszawskiej siedziby tygodnika „Szpilki” za każdym razem była pełna. Odważna formuła całości sprawiła, że ówczesne środki masowego przekazu traktowały Owce z dystansem i w warszawskich archiwach zachowało się bardzo niewiele materiału. Okazało się jednak, że w 1968 roku Owca wyjechała do Olsztyna na festiwal teatralny, gdzie zjawił się także wóz lokalnego oddziału Polskiego Radia. Zarejestrował pierwszą część spektaklu, która – niezbyt dokładnie opisana – przeleżała na półkach radiowego archiwum ponad pół wieku.

Zarejestrowany wówczas materiał po raz pierwszy ukazuje się na płycie CD, by choć w części oddać fenomen tej kabaretowej legendy. To jednocześnie pierwsze wydawnictwo nowego labelu Duży Sęk, który planuje dalsze wycieczki po archiwalnych meandrach polskiej rozrywki. To nowa inicjatywa GAD Records, wydawnictwa od dekady zajmującego się prezentowaniem najciekawszych nagrań z kręgu polskiej muzyki rozrywkowej. W ślad za odkryciami wyjątkowych archiwów Jerzego Miliana, Andrzeja Korzyńskiego czy zespołów SBB i Klan przyszedł czas na równie zaskakujące pozycje z historii polskiego kabaretu – publikowane w formie płyt CD. Nie wszyscy artyści doczekali się rejestracji telewizyjnych – mówi redaktor serii, Michał Wilczyński. W niektórych wypadkach archiwa dźwiękowe są jedynymi, jakie przetrwały. A są to czasami tak ważne i ciekawe projekty, że nie sposób obok nich przejść obojętnie. Chcemy pokazać, co w satyrze i rozrywce działo się dwadzieścia, trzydzieści czy nawet pięćdziesiąt lat temu. Utrwalić to, zachować i pokazać innym. Dlatego w ramach GAD Records otwieramy oficynę, która będzie wydawała płyty sprawiające – dosłownie – radość. Dla mnie tym większą, że zaczynamy od absolutnego unikatu, do tego z Jerzym Dobrowolskim w roli głównej. Lepszego startu nie mogliśmy sobie wymarzyć.

„Dla mnie bomba” Kabaretu Owca ukaże się 6 grudnia 2019 roku. Można już zamawiać.

Kabaret Owca - Dla mnie bomba (CD)