Gdyby komuś było mało funkowo-dyskotekowych dźwięków w postaci Orkiestry PRiTV w Łodzi pod batutą Henryka Debicha (album „City” ukazuje się 25 września), to mamy dla tych osób coś wyjątkowego. Dwupłytowa antologia radiowych dokonań Tadeusza Klimondy, wszechstronnego kompozytora i aranżera, znanego m.in. ze współpracy z Andrzejem Zauchą. „Tajemnice przestrzeni” także ukażą się 25 września i zabiorą słuchaczy w długą, niezwykle kolorową i różnorodną podróż.

Zawsze inspirowała mnie muzyka ludowa – przyznaje po latach Tadeusz Klimonda. W tych radiowych produkcjach z lat 70. słychać jednak o wiele szerszy wachlarz fascynacji. Aranżacje często mają filmowy wręcz posmak – szeroko poprowadzona sekcja smyczkowa i liczne perkusjonalia tworzą wybitnie ilustracyjny klimat. Do tego kompozytorowi nie są obce ówczesne trendy w zachodniej muzyce rozrywkowej – elementy funku i soulu w warstwie rytmicznej i melodycznej do dzisiaj brzmią świeżo.

Muzyka Klimondy z czasem ewoluowała – pierwsze nagrania, z lat 1974–75, bywają jeszcze dość surowe, ale to właśnie tutaj można znaleźć te filmowo-ilustracyjne konotacje i… prawdziwą plejadę gości, wśród których są: śpiewające Novi Singers, saksofoniści Tomasz Szukalski i Zbigniew Jaremko oraz 2/3 SBB, w postaci Józefa Skrzeka i Apostolisa Antymosa. Szczególnie intensywnym momentem w działalności artysty był rok 1977, z którego nagrania (z jednym wyjątkiem) wypełniają całą drugą płytę niniejszego zbioru. To już muzyka dojrzalsza, bogatsza aranżacyjnie, czasami odnosząca się do disco czy filadelfijskiego brzmienia, ale jeszcze mocniej przetwarzana przez słowiańską wrażliwość kompozytora.

Drobny wycinek tych sesji trafił w latach 70. do londyńskiej biblioteki muzyki ilustracyjnej Standard Music Library i był szeroko wykorzystywany w brytyjskich produkcjach. Dla polskiego odbiorcy instrumentalna twórczość Tadeusza Klimondy był przez lata mniej znana. Czas to zmienić.

„Tajemnice przestrzeni” ukaże się 25 września w formie albumu 2CD, zawierającego 33 utwory zarejestrowane w latach 1974-79. Album można zamawiać w naszym sklepie już teraz (w promocyjnej cenie do dnia premiery).

Tadeusz Klimonda - Tajemnice przestrzeni. Antologia 1974-79 (2CD)