Kwiecień dobrym miesiącem dla fanów jazzu i rocka! Zostajemy w domu i czekając na lepsze, bezwirusowe czasy słuchamy muzyki. Przygotowujemy dla Was kolejne wydawnictwa i dopóki tłocznie będą działać, nie zamierzamy przestawać. W kwietniu ukażą się m.in. dwa doskonałe tytuły dla fanów jazzu i rocka.

Po pierwsze: sięgamy do bardzo ważnej i ciekawej karty w historii polskiego jazzu. W latach 80. Zbigniew Lewandowski, perkusista znany m.in. z zespołów Crash i String Connection, prowadził swój Septet i Kwintet. Z tym drugim, w znacznie poszerzonej obsadzie personalnej, zrealizował dwie sesje radiowe. Wybór nagrań z tych sesji złożył się na program debiutanckiego albumu artysty. Teraz krążek zatytułowany po prostu „Zbigniew Lewandowski” powraca – pierwszy raz na płycie CD!

Zbigniew Lewandowski

W latach 80. Zbigniew Lewandowski był już perkusistą z trwającym ponad dekadę profesjonalnym stażem i całą gamą sukcesów na koncie. Grał fusion, grał jazz nowoczesny, ale występował tez w zespołach tradycyjnych. Inspirowany płytami Milesa Davisa z początku lat 80., przygotował materiał, w którym znalazło się miejsce i na szerokie frazy trąbki Andrzeja Przybielskiego („Szkcie jesienne”), i funkowe szaleństwa sekcji dętej („The Lowest”), ale też flirt z free („Dźwięki z Czarnolasu”).

Album „Zbigniew Lewandowski” ukazuje się zremasterowany z oryginalnych, radiowych taśm i uzupełniony o dwa utwory, które powstały podczas pierwszej sesji nagraniowej projektu i nie trafiły do finalnego programu płyty. W książeczce obok reprodukcji oryginalnej okładki Jana Bortkiewicza znalazł się szkic o powstawaniu nagrań i kilka zdjęć z epoki.

Płyta ukaże się 24 kwietnia. W przedsprzedaży dostępna u nas już od dzisiaj!

Zbigniew Lewandowski - Zbigniew Lewandowski (CD)

Po drugie: po raz kolejny odwiedzamy naszych czeskich przyjaciół z formacji Jazz Q. Po definitywnych, dwupłytowych edycjach płyt „Elegie” i „Pozorovatelna” przyszedł czas na podobne potraktowanie albumu „Hvezdon”.

Utwory, które trafiły w 1981 roku na „Hvězdoň” (wydany dopiero trzy lata później), to ciekawa mieszanka kompozycji nowych oraz tematów napisanych przez Martina Kratochvíla na potrzeby filmu i TV – udoskonalonych, przetworzonych i rozwiniętych. Doskonale rozegrane zmiany nastroju, finezyjne partie solowe i niezwykły zmysł aranżacyjny lidera, który wyciska ze swoich syntezatorów maksimum możliwości dały w efekcie spójny, wciągający i niezwykle barwny album, będący jednym z najdojrzalszych przykładów sceny fusion, jaka egzystowała w ówczesnej Czechosłowacji.

Jazz Q

„Hvězdoň” ukazuje się w zremasterowanej formie, poszerzony o dodatkowy CD z niepublikowanymi wcześniej nagraniami. Znalazły się tutaj m.in. wczesne i alternatywne wersje utworów podchodzące z sesji nagraniowej płyty, niepublikowana „Hmla snov”, wybór utworów z filmowej twórczości Martina Kratochvíla nagrywanej wraz z zespołem, a także trzy zachowane nagrania koncertowe Jazz Q z 1981 roku. W książeczce obszerny tekst o powstawaniu płyty oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia.

Dwupłytowy album ukaże się 24 kwietnia. W przedsprzedaży dostępny u nas już od dzisiaj!

Jazz Q - Hvězdoň (2CD)