W ostatnich dniach głośno o najnowszym filmie Xawerego Żuławskiego, który nie został zakwalifikowany do konkursu w ramach tegorocznego FPFF w Gdyni. “Mowa ptaków”, ze scenariuszem pozostawionym przez ojca reżysera, Andrzeja Żuławskiego oraz muzyką Andrzeja Korzyńskiego, będzie swoją oficjalną premierę miała wczesną jesienią. Wtedy też ukaże się soundtrack z filmu. Ale niecierpliwi będą mogli go usłyszeć już wcześniej…

“Mowa ptaków” to film wyjątkowy – dialog ojca z synem, który toczy się i na ekranie, i w sferze realizacji filmu. To film pełen cytatów, odniesień, mrugnięć okiem i specyficznych zabiegów formalnych i stylistycznych. Świeży, porażający, intrygujący. A do tego osnuty wokół prywatnej historii przyjaźni Andrzeja Żuławskiego z Andrzejem Korzyńskim, na bazie której zbudowano relacje dwóch głównych bohaterów filmu, próbujących stworzyć wielki hit o tytule “Dziewczyna zła”.

Na soundtracku, który mamy zaszczyt zaprezentować razem z Andrzejem Korzyńskim oraz Metro Films, ten przewodni temat pojawia się kilka razy – zarówno w subtelnych fortepianowych aranżacjach i wykonaniu samego kompozytora oraz Rafała Kulczyckiego, jak i dwóch wersjach piosenkowych – tej hitowej, i… thrillerowej. A do tego cała gama innych tematów, które – podobnie jak obraz w “Mowie ptaków” – nawiązują do historii współpracy Korzyńskiego z Żuławskim.

Regularna, pełna wersja płyty (o której jeszcze będziemy szerzej pisać) ukaże się na przełomie września i października. Ale już 1 sierpnia, podczas premierowego pokazu filmu we Wrocławiu w ramach festiwalu “Nowe Horyzonty” będzie można zdobyć pierwszą, digipackową wersję wydawnictwa – limitowaną, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Prawdopodobnie w sierpniu będziemy mieli niewielką, mocno ograniczoną ilość tej edycji w naszym sklepie – ale pierwszeństwo mają ci, którzy w samym środku wakacji wybiorą się do Wrocławia. Gwarantujemy, że – nie tylko z powodu muzyki – naprawdę warto.

Mowa ptaków