Archiwum Radia Łódź to kilometry taśm, zawierające nagrania realizowane przez blisko siedemdziesiąt lat. W łódzkiej rozgłośni nagrywały gwiazdy polskiego rocka, jazzu czy popu, a także legendarna już Orkiestra PRiTV pod dyr. Henryka Debicha. Przyszedł czas, by najciekawsze perły z tego unikatowego zbioru pokazać szerszej publiczności.

Pierwszym tytułem, jaki ukaże się w ramach współpracy Radia Łódź i GAD Records będzie album z niepublikowanymi w większości nagraniami Orkiestry PRiTV w Łodzi pod dyr. Henryka Debicha, „City”. To dyskotekowe i funkowe rytmy, zaskakujące aranżacje i ciekawe popisy solistów – wszystko zarejestrowane w 1978 roku w studiu Radia Łódź. Premiera już 25 września – a już dziś można posłuchać otwierającego go utworu „Marmyszka”. W przygotowaniu także wersja winylowa wydawnictwa. W dalszych miesiącach GAD Records nie tylko planuje powracać do nagrań orkiestry Debicha, ale sięgać m.in. do łódzkiego bigbitu czy koncertowych nagrań z lat 80.

Radio Łódź do dzisiaj prowadzi aktywną działalność w zakresie produkcji nowych nagrań – kilka lat temu nowe wersje swoich utworów z lat 60. rejestrowały tu Alibabki (co właśnie zostało uwiecznione na albumie „Tribute to Alibabki”), Radio realizowało także unikatowe sesje świąteczne.

Po 40 latach archiwalnym taśmom dajemy drugie życie. Dzięki tej płycie odżyją wspomnienia, a nowe pokolenie słuchaczy pozna twórczość orkiestry i niesamowite brzmienia lat 70-tych ubiegłego stulecia – mówi dyrektor programowy Radia Łódź, Marcin Wąsiewicz. Dzięki GAD Records, nagrania ujrzą światło dzienne i nie będą zalegać w radiowych archiwach. Być może te dźwięki zagoszczą w klubach i dyskotekach albo zainspirują didżejów. Pamięć o Orkiestrze Debicha dla nas radiowców z Łodzi jest niezwykle ważna. Mamy w rozgłośni Debich Studio i ulicę Henryka Debicha obok rozgłośni. Nowa płyta będzie kolejną kolekcjonerską pamiątką – przyznaje dyrektor łódzkiej rozgłośni.

Jak w wypadku każdej lokalnej rozgłośni Polskiego Radia z jakim regularnie współpracujemy, tak i z Radiem Łódź połączyła nas przede wszystkim miłość do polskiej muzyki i dążenie do tego, by doskonałe, nierzadko unikatowe nagrania nie zbierały przez kolejne kilkadziesiąt lat kurzu na półkach. Radio Łódź często było w awangardzie – w latach 60. rejestrowali piosenki żydowskiego zespołu bigbitowego Śliwki. W latach 70. możliwości brzmieniowe Orkiestry PRiTV pod dyr. Henryka Debicha nie miały sobie równych w Polsce. To właśnie Radio Łódź w latach 90. zainicjowało cykl koncertów „Bez prądu”. Do dzisiaj dzieje się tam bardzo dużo i to dla mnie zaszczyt, że możemy eksploatować to, co kryją taśmy w archiwum Radia Łódź. Zaczynamy od orkiestry Henryka Debicha i porywających nagrań z 1978 roku. Kilka z nich ukazało się na kasecie „Szerokiej drogi”, kilka robiło furorę jako muzyka ilustracyjna w zachodniej Europie – ale większość nigdy nie była szeroko dostępna. Naprawiamy ten błąd i będziemy do twórczości tej wyjątkowej orkiestry jeszcze na pewno powracać – mówi Michał Wilczyński, szef GAD Records.

Album „City” w wersji CD można zamawiać już teraz.

GAD Records - GAD CD 132 - Henryk Debich i Orkiestra PRiTV w Łodzi - City