Alex Band – The Eccentric

GAD Records | GAD CD 015

PREMIERA: 22.04.2014

Nikt się nie spodziewał, że Alex Band po funkowym, tanecznym debiucie skręci w stronę rasowego, big-bandowego jazzu i nagra jeden z najbardziej niedocenianych albumów w tej stylistyce, jakie ukazały się w Polsce. Przejmujące, liryczne melodie krzyżują się tutaj z porywającą stylizacją na muzykę hiszpańską, a echa funkowych rytmów z debiutanckiego „Zderzenia myśli” z pełnym nerwu swingiem.

Niestety, płyta ukazała się w listopadzie 1981 roku i przepadła wraz z wprowadzeniem stanu wojennego. A szkoda, bo drugi album Alex Bandu to sześć rozbudowanych kompozycji, które pokazują pełnię ówczesnych możliwości zespołu prowadzonego przez Aleksandra Maliszewskiego. Rozbudowane, wciągające tematy i błyskotliwe solówki powinny zapewnić „The Eccentric” stałe miejsce w historii polskiej muzyki, bowiem dobrych big-bandowych płyt nad Wisłą nie ukazało się wcale tak wiele…

„The Eccentric” powraca po latach jako CD, wzbogacony o trzy niepublikowane wcześniej utwory, powstałe w trakcie tych samych sesji. Album zremasterował z oryginalnych taśm Andrzej Poniatowski, realizator oryginalnych nagrań. Płytę wzbogaciła książeczka z unikatowymi zdjęciami Tomasza Tomaszewskiego oraz szkicem na temat albumu.

01. Sam na Manhattanie
02. Świtaniec
03. Kropelka goryczy
04. Hiszpańskie łzy
05. Morskie słońce
06. Wet za wet

Bonus tracks:
07. Tańcząca Anaconda
08. Gra miłosna
09. Fikołek

Alex Band,
cond. Aleksander Maliszewski