Andrzej Korzyński – Człowiek z żelaza / Człowiek z marmuru

GAD Records | GAD CD 252

PREMIERA: 24.03.2023

Dwa wybitne filmy Andrzeja Wajdy i dwie porywające ścieżki dźwiękowe w dorobku Andrzeja Korzyńskiego. W odświeżonej, poszerzonej, zremasterowanej i definitywnej wersji.

Współpraca Andrzeja Wajdy i Andrzeja Korzyńskiego dała polskiej muzyce filmowej cały szereg porywających realizacji, a dwa filmy o historii rodziny Birkutów mają wśród nich miejsce szczególne. To z jednej strony muzyka pełna hipnotycznych, dyskotekowych rytmów, pulsujących syntezatorów i elektrycznych gitar(„Człowiek z marmuru”), a z drugiej – mnóstwo szerokich, orkiestrowych tematów, przetwarzanych na różne sposoby(„Człowiek z żelaza”). W programie płyty znalazły się m.in. funkowe „Baby Bump” znane z czołówki „Człowieka z marmuru” oraz „Nadzieja” i „Los człowieka”, jedne z najpiękniejszych orkiestrowych tematów w całej twórczości Korzyńskiego.

Materiały zostały przygotowane na podstawie taśm z archiwum artysty. Oryginalne ścieżki dźwiękowe z obu filmów zremasterowano na nowo. W wypadku „Człowieka z żelaza” podstawowy materiał został uzupełniony o utwory dostępne wcześniej tylko na winylowym, francuskim wydaniu soundtracku z lat 80. oraz trzy niepublikowane fragmenty, które nie zostały wykorzystane w finalnej wersji filmu. W książeczce obszerny szkic na temat filmów i muzyki, fotosy z filmu oraz zdjęcia notatek z archiwum kompozytora.