Andrzej Korzyński – Mowa ptaków

GAD Records | GAD CD 106

PREMIERA: 27.09.2019

Jeden z najgłośniejszych filmów 2019 roku. Wściekły, krzyczący i wciągający portret współczesnej Polski oparty na scenariuszu Andrzeja Żuławskiego, w reżyserii Xawerego Żuławskiego i z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Ścieżka dźwiękowa z „Mowy ptaków” ukazuje się poszerzona o dodatkową płytę, dokumentującą wcześniejszą współpracę kompozytora i Żuławskiego-seniora.

Znajomość dwóch Andrzejów – Żuławskiego i Korzyńskiego – sięga szkolnej ławki, w której oboje siedzieli w latach 50. Przyjaźń naznaczona wspólnymi projektami trwała ponad pół wieku, aż do śmierci reżysera. Gdy napisany przez niego scenariusz „Mowy ptaków” postanowił zrealizować syn, Xawery, zaproszenie Korzyńskiego do przygotowania oprawy muzycznej wydało się rzeczą oczywistą. Kompozytor sięgnął do swojego bogatego archiwum, dzięki czemu film w części został zilustrowany nagraniami, które powstały z myślą o różnych obrazach Andrzeja Żuławskiego, choć nie były w nich w tych wersjach wykorzystane. Do tego doszła piosenka – zarysowana ponad pół wieku temu, gdy tandem Żuławski–Korzyński planował, bez większego sukcesu, podbić świat muzyki rozrywkowej. Opracowana na nowo „Dziewczyna zła” jest teraz najbardziej przebojowym fragmentem niniejszego soundtracku i motywem spajającym całość.

Soundtrack uzupełnia druga płyta, przypominająca mocniej o współpracy Andrzeja Żuławskiego z Andrzejem Korzyńskim. Głębokie zanurzenie w bezkres archiwum kompozytora wyciągnęło na światło dzienne szkice przygotowywane z myślą o „Na srebrnym globie”, elektroniczne eksperymenty z „Szamanki”, a nawet nagrania z debiutanckiego filmu Żuławskiego, będącego równocześnie debiutem Korzyńskiego w roli kompozytora muzyki filmowej („Pavoncello”). Drugą połowę wypełnia kompletna ścieżka dźwiękowa do filmu „Kosmos” z 2015 roku, wieńczącego tą artystyczną przygodę dwóch Andrzejów.