Andrzej Korzyński – Wielki układ

GAD Records | GAD CD 160

PREMIERA: 26.03.2021

Piano Fendera, analogowy syntezator, pulsujący bas i echo, echo, echo… Muzyka z psychologicznego filmu Andrzeja Jerzego Piotrowskiego to hipnotyczne misterium w wykonaniu tych samych muzyków, którzy nagrywali głównie pod szyldem Arp Life.

Pogmatwana personalna intryga z Leonardem Pietraszakiem i Małgorzatą Braunek w głównych rolach do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych obrazów w dorobku reżysera (na równi z telewizyjnym „Wyjazdem służbowym”). Andrzej Korzyński z myślą o osadzonym we współczesności filmie muzykę nowatorską i wciągającą. Akurat wtedy wyjątkowego znaczenia w jego dorobku nabierał projekt Arp Life – nagrania do „Wielkiego układu” to de facto jeszcze jedna sesja w wykonaniu tego legendarnego projektu. Składają się na nią utwory pełne niepokoju, oparte o agresywny, syntezatorowy puls oraz skąpane w pogłosach tematy eksponujące psychodeliczne piano Fendera. To ten sam kierunek co zrealizowany pół roku później „Człowiek z marmuru” – tylko znacznie odważniej i dziwniej.

„Wielki układ” ukazuje się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. To kolejny owoc (po m.in. muzyce z serialu „Czterej pancerni i pies” i nagraniach Wojciecha Kilara z filmów „Cała naprzód” i „Giuseppe w Warszawie”) współpracy z strażnikami pamięci o wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W zbiorach CeTA kryje się ponad 10 tysięcy unikatowych kostiumów filmowych oraz niepublikowana muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Adama Sławińskiego, Piotra Hertla, Włodzimierza Nahornego czy Jerzego Derfla.

1. Czołówka
2. Retrospekcja I
3. Wielki układ (source music)
4. Janicki
5. Marta I
6. Magnetofon (source music)
7. Winda
8. Powrót z kolacji
9. Retrospekcja II
10. Marta II
11. W drodze
12. Retrospekcja III
13. Biuro
14. Szosa
15. Finał

Bonus tracks:
18. Fortepian (source music)
19. Projekcja

Zespół pod dyr. Andrzeja Korzyńskiego:
Andrzej Korzyński – ep (partie solowe)
Jan Jarczyk – ep
Ryszard Siwy – synth
Jan Drozdowski – g
Aleksander Machnacz – bg
Józef Gawrych – perc
Bogdan Kulik – dr
oraz sekcja dęta i smyczkowa