Bogumił Pasternak – Kangurek Hip-Hop

GAD Records | GAD CD 234

PREMIERA: 27.01.2023

Urocza animacja z uroczą ścieżką dźwiękową. Przygody uśmiechniętego kangurka trafiają wciąż do młodego widza, a pochodząca z nich ścieżka dźwiękowa wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka. Nawet tego po czterdziestce.

Stworzona przez Bronisława Zemana postać Kangurka Hip-Hop zaczęła w połowie lat 70. pomagać dzieciom odkrywać informację o zwierzętach. Do dzisiaj te trzynaście krótkich animacji potrafi przyciągnąć młodego widza. I doskonale pasuje do nich przymiotnik „uroczy”. Dotyczy to także muzyki Bogumiła Pasternaka, w której łączył klasyczne instrumentarium z tym elektromechanicznym i elektronicznym. Już w pierwszym z odcinków („Lis”) Pasternak wprowadza gitarę elektryczną i piano Fendera, łącząc je z subtelnym fletem i rytmem bossa novy. „Borsuk” przynosi subtelny walc z rozedrganym brzmieniem wibrafonu, „Kozica” i „Wilk” odnoszą się w udany sposób do folkloru góralskiego, a „Bóbr” uzupełnia sekcję smyczkową i instrumenty dęte drewniane o subtelnie użyty syntezator.

Wszystkie nagrania zostały zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum dźwiękowego Studia Filmów Rysunkowych. W książeczce tekst na temat serii i kompozytora oraz kadry z filmów. Wydawnictwo jest częścią całej serii płyt przygotowanej przez Studio Filmów Rysunkowych i GAD Records z okazji obchodów 75-lecia Studia.