Bogusław Rudziński Quintet – Zimna kąpiel

GAD Records | GAD CD 195

PREMIERA: 28.01.2022

Historia muzyki w dużym stopniu składa się ze słowa „gdyby”. Bo gdyby Bogusław „Dizzy” Rudziński nie wyemigrował do Szwecji w połowie lat 60., historia polskiego jazzu mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. A utwory, które ukazują się na albumie „Zimna kąpiel” ponad pół wieku po rejestracji – z powodzeniem mogłyby wypełnić jeden z woluminów serii „Polish Jazz”.

Bogusław Rudziński, mimo swojej dużej aktywności na scenie muzycznej przełomu lat 50. i 60., szybko popadł w zapomnienie po emigracji do Szwecji. Niesłusznie, bo jego śpiewny ton saksofonu i klarnetu towarzyszył wielu muzykom, którzy współtworzyli z nim polski jazz. Udowodnił to już wydany w 2021 roku album „Unitron”, dokumentujący jedną z sesji nagraniowych zrealizowanych na zamówienie Polskiej Kroniki Filmowej w 1964 roku. Udowadnia to także „Zimna kąpiel”, nagrana dwa lata wcześniej w klasycznym, jazzowym kwintecie, gdzie obok lidera prym wiedzie Wiesław Ejssymont na trąbce. To pełen kolorów modern jazz, oparty na pełnym energii i swingu pulsie Władysława Jagiełły, z zapadającymi w pamięć tematami i błyskotliwymi partiami solowymi.

„Zimna kąpiel” ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD, zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

1. Tune for JC
2. Scott’s Blues
3. Daja
4. Zimna kąpiel
5. Południowiec
6. Taniec Fauna
7. Blues
8. Big Swing

Bogusław Rudziński – ts
Wiesław Ejssymont – tp
Krzysztof Sadowski – p
Janusz Rafalski – b
Władysław Jagiełło – dr