Duo Bednarek-Zgraja – Walking Colour

GAD Records | GAD CD 047

PREMIERA: 30.09.2016

Flet może wiele, a z pomocą kontrabasu – wszystko. Od subtelnych, pastoralnych nut przez zmysłowe pasaże inspirowane muzyką hiszpańskich Cyganów po szalone, afrokubańskie wybryki i gorące, swingujące frazy. Pod warunkiem, że oba instrumenty obsługują prawdziwi mistrzowie: Krzysztof Zgraja i Jacek Bednarek.

 Bednarek i Zgraja współpracowali na przełomie lat 70. i 80. minionego stulecia, wprawiając w zdumienie słuchaczy w całej Europie. W ich repertuarze można było znaleźć kompozycje inspirowane flamenco, muzyką afrykańską, ale też standardy jazzowe, adaptacje polskich tematów ludowych oraz rozlewne impresje na flet (bądź – dzięki studyjnej technice – całą orkiestrę fletów) i liczne pogłosy. Wszystko spajało wyjątkowe brzmienie duetu – mimo skromnego instrumentarium zaskakująco bogate i inspirujące.

Na płycie, obok całej zawartości albumu „Walking Colour” (wydanego oryginalnie w 1983 roku), znalazło się siedem utworów dodatkowych, zrealizowanych w studiu Polskiego Radia Katowice w latach 1979-82. Kompletny, zremasterowany materiał daje najpełniejsze wyobrażenie o studyjnej twarzy duetu. W książeczce dołączonej do płyty znalazła się historia tego niecodziennego projektu i liczne zdjęcia, pochodzące z archiwów Mirosława R. Makowskiego i Mirosława Rakowskiego.

1. Walking Colous
2. La Concha
3. Afrosfera
4. Folk Music Nr 5: Kurpie
5. Luz Blues
6. Flute Reflections
7. Pieśń starego Dżeka

Nagrania dodatkowe:
8. Fly Me To The Moon
9. Ballada z filmu „Kung Fu”
10. Akcenty afrokubańskie
11. Z lotu ptaka
12. Folk Music Nr 2
13. W oczekiwaniu na…
14. Now’s the Time

 

Krzysztof Zgraja – flet poprzeczny, flety proste, fortepian, gitara
Jacek Bednarek – kontrabas