Green Revolution – Rewolucja zielona

GAD Records | GAD CD 203

PREMIERA: 25.03.2022

Green Revolution w ciągu dziesięciu lat swojej aktywnej działalności zawieszone było między punkowym buntem a jazzową finezją. Projekt, założony w 1984 roku przez Wojciecha Konikiewicza, miał wiele składów osobowych, grał na scenach ważnych jazzowych festiwali i w kultowych klubach. W 1986 roku nagrali muzykę do filmu „Na całość”, wydaną na płycie Poljazzu. Drugi album, zrealizowany na przełomie lat 1987/88 nie doczekał się wtedy publikacji, choć wszystko było gotowe. Nawet okładka.

„Rewolucja zielona” jest niczym mieszanka wybuchowa. Tygiel, w którym elektroniczny anturaż (w tym pożyczona od Grzegorza Ciechowskiego Yamaha DX7) i automaty perkusyjne łączyły się z harmolodycznymi partiami niezwykle barwnej (i muzycznie, i życiowo) sekcji dętej. W utworach było miejsce i na reggae, i na funk. W równym stopniu ta dźwiękowa rewolucja była gotowa na free jazz, jak i na hip hop. Rapować Białoszewskiego? Jak najbardziej.

Materiał ukazuje się na płycie po raz pierwszy – w takim kształcie, w jakim był planowany do publikacji w 1988 roku. Nagrania zostały zremasterowane z oryginalnej taśmy-matki z archiwum lidera, a na okładce wykorzystano oryginalny projekt graficzny Macieja Konikiewicza przygotowany z myślą o tym wydawnictwie.

1. Sharanagayama
2. MA Rap
3. JC 20
4. Oyyo
5. Anti-War Reggae

Andrzej Przybielski – tp
Marek Kazana – as, bar
Michał Kulenty – ss, ts
Krzysztof Szmigiero – g
Zbigniew Heflich – bg
Marcin Pospieszalski – bg
Michał Zduniak – perc, dr
Jorgos Skolias – voc
Kamil Konikiewicz – child’s voice
Wojciech Konikiewicz – voc, keyb, drum machine programming, hca, occ, perc, toy panflute