Henryk Kuźniak – Kuźniak Scores Barański

GAD Records | GAD CD 213

PREMIERA: 24.06.2022

Trzy wyjątki z długiej opowieści, jaką jest artystyczna przyjaźń Henryka Kuźniaka i Andrzeja Barańskiego. Niepublikowana wcześniej na płytach muzyka z trzech filmów fabularnych zrealizowanych w latach 90. ubiegłego stulecia: „Dwa księżyce”, „Horror w Wesołych Bagniskach” i „Dzień wielkiej ryby”. Liryczne tematy, gorące rumby i nocne koszmary. I jeszcze jeden dowód na wszechstronność muzyki Henryka Kuźniaka.

Współpraca Henryka Kuźniaka z Andrzejem Barańskim to opowieść rozciągnięta na kilka dekad, wyrażająca się w ilustracjach do krótkich metraży, dokumentów, teatrów telewizji, ale też ponadczasowych fabuł (m.in. „Niech cię odleci mara”, „Kobieta z prowincji”, „Kramarz”). Liryczno-filozoficzne opowieści Barańskiego, skąpane w ciepłych kolorach prowincji, dla Henryka Kuźniaka okazały się idealnym i plastycznym materiałem do ilustrowania – zarówno pełną zapamiętywalnych melodii muzyką orkiestrową czy rozrywkową, ale też eksperymentalną sonorystyką, eksploatującą i przetwarzającą możliwości brzmieniowe orkiestry. Nagrania zrealizowane do filmów „Dwa księżyce”, „Horror w Wesołych Bagniskach” oraz „Dzień wielkiej ryby” bronią się także doskonale bez obrazu – czego niniejszy album jest najpełniejszym dowodem.

Materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum kompozytora. W książeczce poza fotosami z filmów i zdjęciami kompozytora znalazł się obszerny tekst pióra Łukasza Maciejewskiego. Album ukazuje się z okazji 11. edycji festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie Henryk Kuźniak otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.