Henryk Kuźniak – Parada oszustów

GAD Records | GAD CD 146

PREMIERA: 20.11.2020

Wciągająca fabuła, doborowa obsada i kolorowa muzyka Henryka Kuźniaka. Niemal trzy dekady przed światowym sukcesem serialu „Hustle” mieliśmy w Polsce własną produkcję o wyrafinowanych przekrętach w białych rękawiczkach.

W drugiej połowie lat 70. Grzegorz Lasota, wszechstronny reżyser związany z Telewizją Polską, przygotował cykl czterech filmów opowiadających o kreatywnych oszustwach dokonywanych w okresie międzywojennym oraz czasach współczesnych. Choć każdy z odcinków miał zupełnie odrębną fabułę, to spójność całemu przedsięwzięciu nadawała powtarzająca się obsada, przełamujący czwartą ścianę narrator oraz muzyka Henryka Kuźniaka. Kompozytor, mając na uwadze że każdy z odcinków toczy się w innym czasie i miejscu, postawił na kunsztowne stylizacje odnoszące się do konkretnych lokalizacji: stąd wiedeński walc w dziejącym się w stolicy Austrii odcinku „Jauguar 1936” czy francuskie motywy z odcinka „Mistrz zawsze traci”. Wiele tematów zostało jednak rozwiniętych we współczesnych aranżacjach, eksponujących wykorzystanie syntezatorów i elektrycznej sekcji rytmicznej. Całość wciąga i potwierdza niezwykłą wyobraźnię Henryka Kuźniaka.

Wszystkie nagrania zostały zremasterowane z taśm z archiwum kompozytora i Telewizji Polskiej. W książeczce znalazł się tekst pióra Artura Pietrasa, znanego z programu „Kinomaniak” oraz fotosy z serialu. Płyta kontynuuje filmową serię GAD Records, w której ukazały się także ostatnio „Czterej pancerni i pies” Adama Walacińskiego, „Janka” Andrzeja Korzyńskiego czy „Doktor Murek” Lucjana Kaszyckiego.