Jerzy Milian – Rivalen

GAD Records | GAD CD 037

PREMIERA: 5.02.2016

W drugiej połowie lat 60. Jerzy Milian, jeden z czołowych polskich jazzmanów, rozpoczął współpracę z jednym z najwybitniejszych twórców baletowych w Polsce – Conradem Drzewieckim. Razem próbowali połączyć nowoczesny taniec z nowoczesną muzyką. Efekt był zaskakujący.

Piąta część doskonale przyjętego cyklu Jerzy Milian Tapes to wyprawa w świat najbardziej fantazyjnych i kolorowych utworów w karierze kompozytora. To z jednej strony jazzowa energia, swingujące partie solowe i big-bandowa moc, z drugiej odważne zerwanie ze schematami i naginanie formy w najmniej oczekiwanych kierunkach. Wśród utworów na płycie znalazła się jedna z najważniejszych kompozycji w całym dorobku Jerzego Miliana, „Tema Con Variazioni” (po raz pierwszy w pełnej, trwającej niemal pół godziny wersji!) oraz pionierski „Tempus Jazz 67”, czyli jazzowy balet zagrany przez muzyków, którzy… nie mieli nic wspólnego z jazzem.

Całość została zremasterowana z dostępnych, źródłowych taśm i wzbogacona o obszerną książeczkę opowiadającą o przygodzie Jerzego Miliana z baletem. Podobnie jak w czterech poprzednich częściach serii – nie zabrakło także mało znanych zdjęć.

1. Rivalen
2. Ballet For Saxes
3. Tema Con Variazioni

Rundfunk-Tanzorchester Berlin, dyr. Günter Gollasch (1-3)
Orkiestra Opery Poznańskiej, dyr. Mieczysław Dondajewski (4)