Jerzy Milian – Stratus Nimbus

GAD Records | GAD CD 009

PREMIERA: 14.10.2013

Legenda polskiego jazzu powraca w trzeciej części doskonale przyjętego cyklu archiwalnych nagrań z prywatnego archiwum artysty. Po tanecznej wycieczce do Berlina Wschodniego („When Where Why”, nagrania z lat 1972-79) i swingującej wizycie w czeskiej Pradze lat 60. („Blues for Praha”, nagrania z lat 1965-66) w ramach „Jerzy Milian Tapes” przyszedł czas na dokumentację współpracy z belgijskim big-bandem BRT. Ambitnie i z polotem.

W latach 80. Jerzy Milian był na polskim rynku człowiekiem-instytucją. Prowadził Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, z którą dokonał niezliczonych nagrań i zagrał setki koncertów. Komponował piosenki, aranżował jazzowe standardy, przygotował nawet zbiór jazzowych pastorałek na zespół wokalny a capella! W natłoku zajęć znalazł także czas, by odświeżyć kontakt z belgijskim big-bandem BRT, z którym współpracował od 1966 roku. Ostatni etap pracy z Belgami, udokumentowany na „Stratus Nimbus”, to złożone, porywające kompozycje mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Dowód na to, że jazz może opowiadać historie równie pięknie jak muzyka klasyczna – i nie musi składać się z jednego tematu i szeregu podobnych improwizacji.

Materiał zremasterowany z oryginalnych taśm uzupełnia – tak, jak w poprzednich częściach serii – obszerna książeczka ze wspomnieniami artysty i unikatowymi zdjęciami. W przygotowaniu kolejne części serii – m.in. nagrania tria Jerzego Miliana.

01. Ora et Colabora
02. Stratus Nimbus
03. Silesian Sketches
04. Kara-Kum
05. Sketches from China
06. Living Inside Two Worlds

BRT Jazzorkest, cond. Etienne Verschueren (1-5),
BRT Jazzorkest, cond. Freddy Sunder (5)
BRT Jazzorkest, BRT Choir & Nick Fisette – flh (6)