Jerzy Milian Trio – Bazaar

GAD Records | GAD CD 017 | GAD LP 003

PREMIERA: 23.06.2014

Jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego jazzu. Trio pod wodzą wybitnego wibrafonisty przekracza wszelakie granice stylistyczne, brzmieniowe i formalne. Bachowskie kadencje łączą z gorącym swingiem, a orientalizujące improwizacje z serializmem. Klasyka!

Założone w 1966 roku Trio Jerzego Miliana przetrwało cztery lata, występując głównie w klubach i na kolejnych edycjach Jazz Jamboree. Zwieńczeniem wspólnej działalności Miliana, Jacka Bednarka (kontrabas) i Grzegorza Gierłowskiego (perkusja) było nagranie albumu, będącego jednocześnie debiutanckim LP lidera. Zarejestrowany w czerwcu 1969 roku „Bazaar” to album krótki, ale skrzący się od pomysłów i mieniący wszystkimi kolorami tęczy. Ciepłe brzmienie wibrafonu kontruje wyrazista, ostra marimba, a odważnie traktowany kontrabas – wschodni, etniczny gidjak. Kolorów muzyce nadają także zaproszeni do nagrań członkowie Novi Singers – grający na flecie Janusz Mych oraz śpiewająca (i wzdychająca) Ewa Wanat. Materiał z oryginalnej płyty winylowej uzupełniamy o cztery utwory dodatkowe: sesję radiową z lutego 1967 roku, podczas której trio gra m.in. fragment „Opery za trzy grosze” i szopenowski nokturn!

„Bazaar” ukazuje się na płycie CD z nowym masteringiem, przygotowanym z oryginalnych, analogowych taśm. Materiał uzupełnia obszerna książeczka, zawierająca zrekonstruowaną poligrafię pierwotnej edycji, nieznane zdjęcia oraz wspomnienia artysty.

01. Memory of Bach
02. My Favourite Band
03. Rewelacyjny Luciano
04. Szkice ludowe
05. Tempus Jazz 67
06. Bazar w Aszchabadzie
07. Serial Rag
08. Valse ex Cathedra

Bonusy (tylko wersja CD):
09. Song Polly
10. Serial Rag
11. Valse ex Cathedra
12. Nokturn

Jerzy Milian – wibrafon, marimba
Jacek Bednarek – kontrabas, gidjak
Grzegorz Gierłowski – perkusja