Jerzy Milian – When Where Why

GAD Records | GAD CD 005

PREMIERA: 8.12.2012

15 rzadkich i niepublikowanych nagrań z archiwum jednego z najciekawszych polskich muzyków jazzowych. Dynamiczne, przebojowe utwory, senne bossa novy i cukierkowe easy listening. Mocny beat, zadziorne brzmienie trąbek, słodkie saksofony i błyskotliwe solówki na wibrafonie zamknięto w piętnastu krótkich formach, zarejestrowanych z berlińskim big-bandem Guntera Gollascha w latach 70.

Charakterystyczne brzmienie wibrafonu Jerzego Miliana (grał z Krzysztofem Komedą i Janem Ptaszynem Wróblewskim) od pół wieku poraża fanów jazzu na całym świecie. To także ceniony kompozytor i aranżer o dużej wyobraźni, którą docenił kolektyw Jazzanova. Nie wydał wielu płyt, ale wszystkie osiągają teraz zawrotne ceny. My uzupełniamy dyskografię Miliana o nieznane dotąd nagrania. Pod szyldem „Milian Tapes” możecie się spodziewać bardzo różnorodnego jazzu. Trudno chwilami uwierzyć, że to wszystko napisał tylko jeden kompozytor…

Materiał został starannie zremasterowany i uzupełniony o 20-stronicową książeczkę, w której znajdziecie wspomnienia Jerzego Miliana (także po angielsku) oraz niepublikowane zdjęcia. Dla fanów polskiego jazzu i mocnych, big-bandowych grooves pozycja obowiązkowa!