Józef Skrzek – Wojna Światów – następne stulecie

GAD Records | GAD CD 235

PREMIERA: 27.01.2023

Muzyka napisana z myślą o filmie Piotra Szulkina, choć w filmie wykorzystana finalnie tylko w niewielkiej części. Najbardziej rockowe, ale wciąż kolorowe i nie do końca oczywiste oblicze Józefa Skrzeka. Teraz w odświeżonej, definitywnej edycji.

„Wojna światów – następne stulecie” to materiał kolorowy i różnorodny. Józef Skrzek przygotował m.in. dwa tytułowe, dynamiczne motywy instrumentalne zdominowane przez brzmienie syntezatorów mooga, ale i subtelne dźwiękowe obrazki z lirycznym saksofonem Szukalskiego („Dla Aliny”, „Szakal”). Sięgnął po wiersz Tadeusza Różewicza („Nieznany list”), hardrockowe riffy („65th St. Sermon”) czy elementy folkowe („Fade Away”). Dziś zrealizowany z pomocą Tomasza Szukalskiego, Roberta Goli, Jana Skrzeka i Janusza Ziombera album zajmuje w dyskografii Józefa Skrzeka miejsce specyficzne. To coda rockowych przygód artysty i de facto ostatni solowy album artysty zrealizowany w takiej konwencji. Ze swoim niecodziennym mariażem mocnych gitar, śpiewnego saksofonu i potężnie brzmiących syntezatorów pozostaje ważnym epizodem w karierze artysty.

„Wojna światów – następne stulecie” powraca na płycie CD w nowej wersji, przygotowanej w ścisłej współpracy Warner Music Poland i GAD Records. Materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań i uzupełniony o pierwotne wersje utworów zrealizowane w 1980 roku. W książeczce historia powstania płyty i zdjęcia.