Kabaret Owca – Dla mnie bomba

GAD Records | SEK CD 001

PREMIERA: 29.11.2019

Kabaret, który przez lata trwał głównie w pamięci tych, którzy mieli okazję zobaczyć go na żywo. Kabaret wyśmiewający konformizm i toporne składanki estradowe, tak popularne w PRL-u. Kabaret wybitny, złożony z fenomenalnych aktorów pod wodzą Jerzego Dobrowolskiego. Kabaret, którego podobno nie zarejestrowano w całości nigdy ani wizualnie, ani dźwiękowo. A jednak…

Jerzy Dobrowolski założył Kabaret Owca w 1966 roku. Napisał program „Dla mnie bomba”, wspierając się literackim talentem Stanisława Tyma i Andrzeja Bianusza. Zaprosił do jego wykonania czołówkę polskich aktorów: Andrzeja Stockingera, Józefa Nowaka, Wojciecha Pokorę i Jerzego Turka (Polska). Powstał majstersztyk – program oparty o pozorną jedynie improwizację, będący w rzeczywistości popisem Dobrowolskiego-autora i Dobrowolskiego-reżysera. Nic dziwnego, że niewielka sala warszawskiej siedziby tygodnika „Szpilki” za każdym razem była pełna podczas występów Kabaretu. Odważna formuła całości sprawiła, że ówczesne środki masowego przekazu traktowały Owce z dystansem i w warszawskich archiwach zachowało się bardzo niewiele materiału.

Okazało się jednak, że w 1968 roku Owca wyjechała do Olsztyna na festiwal teatralny, gdzie zjawił się także wóz lokalnego oddziału Polskiego Radia. Zarejestrował pierwszą część spektaklu, która – niezbyt dokładnie opisana – przeleżała na półkach radiowego archiwum ponad pół wieku. Teraz powraca w formie płyty CD, by choć w części pokazać, czym była ta niezwykła przygoda Jerzego Dobrowolskiego z drugiej połowy lat 60.

1. Wstęp
2. Kto to wymyślił?
3. Chałtura
4. Kuplety
5. Percepcja
6. Piosenka o miłości
7. Monolog
8. Wierszyk
9. Igrający faun – balet
10. Koncepcja
11. Chwila wspomnień
12. Numer polityczny
13. Piosenka o Warszawie
14. Numer satyryczny
15. Wszyscy jesteśmy fachowcami
16. Finał

Kabaret Owca:
Jerzy Dobrowolski
Józef Nowak
Wojciech Pokora
Andrzej Stockinger
Jerzy Turek

akompaniuje Jerzy Dobrzański