Klan – Senne wędrówki

GAD Records | GAD CD 003

PREMIERA: 24.09.2011

Zespół-legenda. Przemknęli przez polską scenę niczym meteor. Nagrali doskonały album „Mrowisko”, zostawili po sobie trochę nagrań radiowych i długi czas wydawało się, że to wszystko. Jednak nie – odkrywamy niepublikowane wcześniej nagrania z 1971 r., o których istnieniu zapomniał nawet sam zespół.

W lutym 1971 r. grupa nagrała na potrzeby Polskiej Kroniki Filmowej szereg utworów, wśród których znalazły się i nowe, często zaskakujące wersje przebojów grupy („Z brzytwą na poziomki”, „Automaty”), i fragmenty „Mrowiska” („Kuszenie”, „Taniec głodnego”), i nagrania zupełnie nieznane – choć niektóre figurują pod dobrze znanymi tytułami („Senne wędrówki”, „Sen”, „Nie stało się nic”). Były to utwory, które można było usłyszeć w kolejnych wydaniach PKF, choć tylko w drobnych fragmentach, do tego zagłuszone donośnym głosem lektora. Przywracamy im dawny blask, uzupełniając materiał utworem „Szkoła”, przygotowanym przez zespół na potrzeby filmu dokumentalnego Tomasza Zygadło „Szkoła podstawowa” (również z 1971 r.).

Wszystkie trzynaście nagrań zostało starannie zremasterowanych przez Andrzeja Poniatowskiego – perkusistę oryginalnego składu Klanu, a także cenionego realizatora dźwięku, mającego na koncie m.in. współpracę z Maanamem, Budką Suflera, kwartetem VOX czy Zbigniewem Namysłowskim. Płytę uzupełnia książeczka z obszernym szkicem na temat zespołu i nagrań, wzbogacona o niepublikowane, odkryte po latach zdjęcia zespołu autorstwa Henryka Kotowskiego i Tadeusza Tarkowskiego.

01. Automaty
02. Taniec głodnego
03. Z brzytwą na poziomki
04. Sen
05. [Rajd] Safari
06. Epidemia euforii
07. Trzeba było mnie nie budzić
08. Szkoła
09. Nie stało się nic
10. Pociągi
11. Senne wędrówki
12. Gdzie jest człowiek
13. Kuszenie

Marek Ałaszewski – g, fl, kazoo
Maciej Głuszkiewicz – pno, org
Roman Pawelski – bg
Andrzej Poniatowski – dr