Kram – Biała sowa, biała dama, biały kruk

GAD Records | GAD CD 092

PREMIERA: 1.03.2019

Kram udanie balansował w latach 70. na pograniczu funku, soulu, rocka i muzyki pop. Debiutancki album formacji – teraz dostępny po raz pierwszy w historii na CD – to kolorowy przegląd ówczesnych fascynacji muzyków, pełen czarnych rytmów i słowiańskiej liryki. Zgodnie z nazwą zespołu – prawdziwy kram. Różnorodny i pełen niespodzianek.

„Biała sowa…” to podsumowanie pierwszych lat działalności grupy – wydany w 1976 roku album zbierał największe przeboje Kramu (w nowych, odświeżonych aranżacyjnie wersjach) i uzupełniał o zupełnie nowe kompozycje. Jest tu miejsce i na funkowe rytmy („Nasze Kung Fu”, utwór tytułowy), i liryczne ballady („Zamówię cię różą”, „Twoje oddalenia”), i utwory utrzymane w pop-rockowej konwencji („Tam gdzie ty”). Całość, mimo sporej rozpiętości stylistycznej, pozostaje spójna dzięki bogatej warstwie rytmicznej, charakterystycznemu brzmieniu syntezatora i ingerencjom sekcji smyczkowej.

Całość została zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań i wzbogacona o pierwotną wersję utworu tytułowego, dostępną wcześniej wyłącznie na pocztówce dźwiękowej. W książeczce oprócz zdjęć Marka A. Karewicza znalazła się krótka historia zespołu i teksty wszystkich utworów.

1. Nasze Kung Fu
2. Tam gdzie ty
3. Twoje oddalenia
4. Chwile przeczuć
5. Zaduma
6. Zabita woda
7. Deszczowy rok
8. Zamówię cię różą
9. O przyjdź miłowanie
10. Radość snów
11. Biała sowa, biała dama, biały kruk

BONUS TRACK
12. Biała sowa, biała dama, biały kruk (radio version)

Ryszard Pokorski – g, voc
Andrzej Wiklisz – keyb, voc
Roman Konigsmann – bg, g, voc
Wojciech Nowak – dr, voc

Wiesław Sołgała – perc, voc (2, 5, 8, 11)
Roman Karwiński – voc (12)
Włodzimierz Nahorny – sax (4, 8)
Bogumiła i Piotr Witomscy – bvoc
Janusz Lange – perc
Warszawskie smyczki pod dyr. Marka Sewena