Kroner Cirkus – Kometa Kronera

GAD Records | GAD CD 188

PREMIERA: 19.11.2021

Gitarowe misterium czerpiące całymi garściami z najpiękniejszych rockowych tradycji? Debiutancki, jedyny album w dorobku Kroner Cirkus to niepowtarzalna opowieść o szybowaniu w przestrzeni, mieniąca się całą paletą barw. Także tych karmazynowych.

Krakowski Kroner Cirkus powstał w 1994 roku z inicjatywy Michała „Matragona” Worgacza. Przez dwanaście lat istnienia zespół zmieniał wielokrotnie skład – działali jako klasyczne, gitarowe power trio, ale i jako rozbudowany sekstet z trzema gitarami. Regularnie występowali w krakowskich klubach, zarówno z autorskim materiałem, coverami rockowych klasyków, ale też z całkowicie improwizowanymi koncertami. Pod koniec 1997 roku nagrali swój debiutancki album, „Kometa Kronera”, który ukazał się w 1999 roku na kasecie magnetofonowej. Płyta CD – choć wydrukowano do niej nawet okładki – nie doczekała się wtedy realizacji. Aż do teraz. „Kometa Kronera” to ciekawa, gitarowo zorientowana alternatywa dla neoprogresywnej fali, jaka zdominowała scenę w latach 90. Fascynacje lidera rockiem z przełomu lat 60. i 70. są tu wyraźnie słyszalne – i w utworach instrumentalnych ( „Kometa Kronera”, „Schizofenix”), i w opartych o chwytliwe riffy i ciekawe melodie wokalne piosenkach („Sen o wyspie”, „Pragnienie”).

„Kometa Kronera” ukazuje się pierwszy raz na płycie CD, zremasterowana z oryginalnych taśm DAT z sesji nagraniowych i uzupełniona o cztery niepublikowane wcześniej nagrania w wersji anglojęzycznej.