Krzysztof Cugowski & Cross – Podwójna twarz

GAD Records | GAD CD 236

PREMIERA: 24.03.2023

Znakomite rockowe tematy, bezkompromisowe solówki i potężny głos Krzysztofa Cugowskiego. Debiutancki (i jedyny) album wrocławskiej formacji Cross powraca po czterdziestu latach na srebrnym krążku. To ważny, choć nieco zapominamy rozdział w historii polskiego rocka i jeden z ciekawszych epizodów w solowej karierze lubelskiego wokalisty tuż przed jego powrotem do Budki Suflera.

Cross narodził się pod koniec 1980 roku z inicjatywy Krzysztofa Cugowskiego i perkusisty Ireneusza Nowackiego. Skład dopełnili gitarzysta Krzysztof Mandziara i basista Roman Tarnawski. Członkiem okazjonalnym był pianista Wojciech Jaworski. Muzycy proponowali odważny, inspirowany anglo-amerykańskim rockiem repertuar ze sporą domieszką bluesa, kontestując rodzimy pop i muzykę estradową. Pod koniec 1981 roku w studiu Polskich Nagrań w Warszawie Cross zarejestrował część materiału na swój debiutancki longplay „Podwójna twarz”. Autorami piosenek byli Cugowski, Mandziara oraz Romuald Lipko. Stan wojenny pokrzyżował jednak plany wydawnicze i koncertowe grupy. W kolejnych latach zespół powrócił do aktywności, lecz nie zdołał osiągnąć oczekiwanej przez muzyków popularności. Ostatecznie longplay ukazał się dopiero w 1984 roku, już po zakończeniu działalności zespołu.

„Podwójna twarz” ukazuje się po raz pierwszy na płycie kompaktowej w oficjalnej edycji, zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań. Do podstawowego materiału dołączono trzy nagrania radiowe zrealizowane w grudniu 1982 roku w trakcie ostatniej studyjnej sesji zespołu. W książeczce esej autorstwa Łukasza Hernika i archiwalne zdjęcia. Reedycja ukazuje się w ramach współpracy partnerskiej między GAD Records i Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland.