Krzysztof Sadowski – Three Thousand Points

GAD Records | GAD CD 031

PREMIERA: 11.09.2015

Gdyby niemiecki krautrock powstał w Polsce, Grupa Organowa Krzysztofa Sadowskiego mogłaby być jego czołowym przedstawicielem. Wcześniej zręcznie swingowali i opowiadali o kosmosie, by wreszcie nagrań jedną z najpiękniejszych płyt z pogranicza jazzu i rocka.

„Three Thousand Points” (podobnie jak poprzedni album grupy, „Na kosmodromie”) to przede wszystkim tytułowa suita, w której przesterowana gitara basowa i drapieżne organy Hammonda zderzają się z bałkańskimi improwizacjami saksofonu i elektronicznie modyfikowanym fletem. Znalazło się też na płycie miejsce dla adaptacji jazzowego standardu („Sorcery” Keitha Jarretta) i klasyki impresjonizmu („Syrinx” Claude’a Debussy’ego). Różnorodność propozycji, zręcznie spajana przez klawiszowe popisy lidera, zachwyca i czterdzieści lat po premierze.

Płyta po raz pierwszy ukazuje się na CD, wzbogacona o trzy nagrania radiowe z tego samego okresu – m.in. pierwotną wersję tytułowego tematu. W książeczce obszerny tekst Jarosława Sawica (z nowymi wypowiedziami Krzysztofa Sadowskiego) i mało znane zdjęcia.

1. Suita Trzy Tysiące
2. Sorcery
3. Ten nasz zwyczajny świat (cz. I i III)
4. Syrinx

Bonus tracks:
5. Trzy tysiące
6. Ten nasz zwyczajny świat (cz. III)
7. Oleo

Krzysztof Sadowski – org (Hammond), ep (Rhodes), ring modulator, perc
Liliana Urbańska – fl, voc, perc
Wojciech Bruślik – bg
Veselin Nikolov – ss (1)
Tomasz Szukalski – ss, ts (2-4)
Winicjusz Chróst – g, acg (2-4)
Zbigniew Kitliński – dr (1)
Wojciech Morawski – dr (2-4)
Andrzej Zieliński – cga (1)
Bożena Bruszewska – cga, perc (2-4)