Kwartet Wojciecha Gogolewskiego – Skok nr 8

GAD Records | GAD CD 094

PREMIERA: 29.03.2019

Fusion, fortepian Fendera i flet! Kwartet Wojciecha Gogolewskiego przemknął przez polską scenę jazzową w tempie ekspresowym, podbijając festiwal Jazz nad Odrą w 1976 roku. Nie udało im się nagrać płyty, ale na szczęście zarejestrowali swoje utwory w studiach Polskiego Radia. Po latach nic nie straciły ze swojej świeżości.

Sześć kompozycji lidera – w tym jedna trwająca niemal dwadzieścia minut suita – to wycieczka w świat inspirowany dokonaniami Herbie’ego Hancocka czy Chicka Corei, ale przełożona na własny język muzyczny Kwartetu. Elektryczna formuła zespołu zderzała kaskady piana Fender-Rhodes Gogolewskiego z śpiewnymi partiami fletu Mieczysława Wolnego. Nieustannej rozmowie dwójki solistów towarzyszyła doskonała sekcja rytmiczna, z młodym Zbigniewem Wegehauptem w roli kontrabasisty.

Materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Polskiego Radia i wzbogacony o książeczkę z krótkim szkicem nt. historii zespołu oraz unikatowymi zdjęciami Mirosława Rakowskiego, wykonanymi na potrzeby folderu promocyjnego Kwartetu.

1. Grzyb Mun
2. Łan
3. Poranna kołysanka
4. Skok nr 8
5. Ballada dla G.
6. Suite for M.

Wojciech Gogolewski – ep
Mieczysław Wolny – fl
Zbigniew Wegehaupt – b
Czesław Szymański – dr