Martin Kratochvíl / Jazz Q – Temné slunce

GAD Records | GAD CD 018

PREMIERA: 14.07.2014

Muzyka z jednego z najbardziej specyficznych filmów science-fiction w historii czechosłowackiej kinematografii i wyjątkowy rozdział w bogatej twórczości Martina Kratochvíla. W 35. rocznicę rejestracji materiału Temné slunce” ukazuje się wreszcie na płycie.

„Ciemne słońce” to ekranizacja wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym powieści Karela Čapka „Krakatit”. Opowiada historię wynalazcy ultraniebezpiecznego materiału wybuchowego, który ze wszelkich sił stara się ukryć jego formułę przed wielkimi tego świata, by nie doprowadzić do totalnej zagłady. Filmowa adaptacja Otakara Vávry przenosi fabułę książki do naszpikowanej elektroniką i tajnymi agentami rzeczywistości zimnej wojny. Film odebrano jako tani chwyt propagandowy, ale i… niezwykle efektowne kino akcji. Muzykę skomponował Martin Kratochvíl, znany głównie jako lider grupy Jazz Q, choć „ Temné slunce” znacznie odbiega od jego typowej twórczości. Industrialne filmowe przestrzenie zilustrowały dźwięki analogowych syntezatorów, duszny romantyzm – przejmujące unisona skrzypiec i gitary, zaś mrożące krew w żyłach sceny grozy – unikalny mariaż funku, fusion i zimnej, chwilami atonalnej elektroniki. Całość uzupełniły dwie piosenki, w tym otoczona swoistym kultem hippisowska „Válku válce”, zaśpiewana przez Luboša Pospíšila i formację C&K Vokál.

Kompletna ścieżka dźwiękowa z filmu „Ciemne słońce” ukazuje się po raz pierwszy na płycie, wzbogacona o alternatywne wersje wybranych utworów. Materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm w obecności kompozytora, a 28-stronicowa książeczka zawiera obszerny tekst o powstawaniu albumu (po polsku, angielsku i czesku), unikatowe zdjęcia i memorabilia.

01. Temné slunce (úvodní titulky)
02. Exploze alfa
03. Kolokvium
04. Přerušený sen
05. Obálka pro Tomeše
06. Anči
07. Týniště
08. Padající hvězda
09. První dotek
10. Krakatit
11. Atlantic Atom Co.
12. Návštěva v laboratoři
13. Exploze vášně
14. Kris
15. V hlavním stanu
16. Konflikt
17. Ničivý závan
18. Útěk
19. Hon
20. Únos ve vzduchu
21. Centrum velení
22. Atonální motiv
23. Šílený běh
24. Mrtvé město I
25. Mrtvé město II

Bonusy:
26. Protest song (zpívá Petr Kalandra)
27. Válku válce (alternativní verze, zpívá Oskar Petr)
28. Temné slunce (alternativní verze)
29. Milý motiv
30. Únos ve vzduchu (alternativní verze)
31. Motiv doktora Prokopa
32. Válku válce (zpívá Luboš Pospíšil)

Martin Kratochvíl – keyb, synth
František Francl – g
Vladimír Padrůněk – bg
Libor Laun – dr, perc
Joan Duggan – hca
Oskar Petr – voc

Jan Hrubý – viol
Petr Kalandra – voc, hca
Luboš Pospíšil – voc
C&K Vokál
Filmový Symfonický Orchestr (FISYO)