Mikołaj Hertel – Zagubiona w nostalgii

GAD Records | GAD CD 255

PREMIERA: 21.04.2023

Dźwiękowe impresje pełne lirycznych melodii i subtelnych wokaliz. Najbardziej romantyczny spośród polskich twórców el-muzyki w swoich najwcześniejszych (i nie zawsze do końca elektronicznych) nagraniach.

Na początku lat 80. Mikołaj Hertel, zamarzył sobie instrumentalną niezależność i kupił pierwszy instrument – skromny, japoński keyboard marki JVC, z pomocą którego odkrył przed polskim słuchaczem unikalny świat subtelnych, charakterystycznych barw, które – jak się miało okazać – doskonale współgrają z jego liryczną twórczością. W ten sposób powstał cały szereg poruszających, romantycznych impresji w których specyficzne brzmienie JVC Hertel łączy z żywymi instrumentami oraz niepowtarzalnym, wyjątkowym głosem Agaty Dowhań, znanej z zespołu Alibabki. Wiele z tych nagrań było regularnie prezentowanych w Polskim Radiu w latach 80. i tylko drobna część doczekała się publikacji po latach.

Materiał zawarty na kompilacji „Zagubiona w nostalgii” został zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Polskiego Radia. W książeczce znalazło się parę refleksji kompozytora, krótki szkic na temat muzyki i zdjęcia. Album kontynuuje serię płyt GAD Records z archiwalnymi nagraniami Mikołaja Hertla.