Mladen Franko – Amazing Space

GAD Records | GAD CD 027

PREMIERA: 27.04.2015

„Sonda” na bis (i nie tylko)! Wciągający zestaw utworów ilustracyjnych Mladena Franko, będący jednocześnie nostalgiczną podróżą do polskiej telewizji lat 80. Funkowe rytmy, jazzujące harmonie i liryczne tematy splecione w jedną, różnorodną całość.

Zrealizowany w 1980 roku projekt „Amazing Space” to dwie płyty wypełnione kompozycjami pisanymi z myślą o ilustrowaniu filmów i programów telewizyjnych. Pochodzący z Chorwacji Mladen Franko połączył tutaj w jedną, spójną całość fascynacje ówczesną muzyką pop z funkowymi rytmami i jazzowymi harmoniami. Do tego zagrał sam na wszystkich instrumentach, rejestrując całość w zaciszu swojego domowego studia. Oba krążki wydane pod nazwą „Amazing Space” przez niemiecki Sonoton przypadły szczególnie do gustu pracownikom Telewizji Polskiej, którzy funkowymi pulsacjami Franko ilustrowali niezliczoną ilość programów i przerywników. Tkwiące do dziś w podświadomości wielu widzów tematy przywracamy do życia.

„Amazing Space” ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD. Całość zremasterowano z oryginalnych taśm z archiwum Sonotonu, wyciągając maksimum z nagrania dokonanego w półprofesjonalnych warunkach. W książeczce unikatowe zdjęcia i wspomnienia Mladena Franko.