Novi Singers – Five Four Three

GAD Records | GAD CD 025

PREMIERA: 16.02.2015

Novi Singers to legenda europejskiego jazzu. Zespół, który przez lata podbijał serca słuchaczy na niezliczonej ilości jazzowych festiwali i wygrywał w niemal każdym rankingu w kategorii „grupa wokalna”. Mierzyli się z Chopinem, Bacharachem czy muzyką ludową, z równie zaskakującym efektem. W 1974 roku dali się porwać elektrycznemu nurtowi, jaki wciągnął polski jazz. I tak powstał album „Five, Four, Three”.

Ewa Wanat, Janusz Mych i Waldemar Parzyński nagrali ten materiał w trójkę, bez Bernarda Kawki, który kilka miesięcy wcześniej zdecydował się kontynuować swoją karierę w USA. I udowodnili, że trzema głosami można równie mocno oczarować słuchacza – a to szalonymi eskapadami w „On the Road”, a to rozbujanym groove’em w utworze tytułowym. Zachwycali przebojowym „Off Season”, wzruszali lirycznym „What Thing Is Love” i intrygowali zaśpiewanym a capella „Dotykiem”. Barwna i wielowymiarowa wokalnie całość, wzbogacona o wyśmienity akompaniament Studia Jazzowego Polskiego Radia pod dyr. Jana Ptaszyna-Wróblewskiego i solistów (m.in. Wojciech Karolak i Marek Bliziński), nie zestarzała się ani trochę przez te cztery dekady.

„Five, Four, Three” ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD, wprost z oryginalnych taśm (płyta winylowa miała kilka utworów w skróconych wersjach) i uzupełnione o cztery nagrania radiowe z tego okresu. W książeczce – obok unikatowych zdjęć – cała historia powstawania płyty.

01. Off Season
02. Yellow, Blue and White
03. Z tobą wciąż
04. What Thing Is Love
05. Five, Four, Three
06. On the Road
07. Bongolo
08. Pas startowy
09. Dotyk

Bonusy:
10. Feel Kind of Low
11. Be My King
12. Basen
13. Klown i skrzypce

Ewa Wanat
Janusz Mych
Waldemar Parzyński

Tomasz Ochalski (12-13)

+
Studio Jazzowe Polskiego Radia,
dyr. Jan Ptaszyn Wróblewski
Orkiestra S-1, dyr. Andrzej Trzaskowski
Wojciech Karolak – org, ep
Marek Bliziński – g
Paweł Jarzębski – bg
Czesław Bartkowski – dr