Ryszard Sygitowicz – Bez grawitacji

GAD Records | GAD CD 029

PREMIERA: 11.05.2015

Album, który sprzedał się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W Wielkiej Brytanii otrzymywał od recenzentów noty wyższe od płyt Carlosa Santany. Po jego nagraniu Ryszard Sygitowicz odbierał i nagrody od Aleksandra Kwaśniewskiego, i listy gratulacyjne – m.in. z Watykanu. Sporo, jak na album, który w ogóle nie miał się ukazać.

W latach 1983-84 Ryszard Sygitowicz był częstym gościem radiowego studia przy ulicy Myśliwieckiej. Z pomocą cenionych muzyków, a później także w pojedynkę, gitarzysta znany przede wszystkim z zespołu Perfect zarejestrował szereg instrumentalnych utworów, które ukazały się później na płycie „Bez grawitacji”. To instrumentalny, gitarowy rock, zaopatrzony w piękne melodie, ciekawe rozwiązania aranżacyjne i pozbawiony zbędnych, nużących stricte technicznych popisów solowych bez głębszej treści. Jest tu i gitarowy kunszt, i dusza.

„Bez grawitacji” ukazuje się po raz pierwszy w całości na płycie CD. Materiał z oryginalnego, winylowego wydania uzupełniają cztery utwory dodatkowe – w tym trzy wcześniej niepublikowane. W książeczce świeży szkic na temat powstawania płyty, pełen anegdot i zaskakujących informacji.

01. Opóźniony do Bostonu
02. Lewa prosta
03. Niespełnienie
04. Cavalcado
05. Na kacu (Od niechcenia)
06. Bez grawitacji
07. Jamall (Wielbłąd)
08. Przybłęda
09. Opus 1983

Bonusy:
10. Odrzucony narzeczony
11. Wesoły klucznik
12. Czarny matecznik
13. Gwiezdne łąki

Ryszard Sygitowicz – g, g-synth, pno, synth, dr
Arkadiusz Żak – bg (1-8, 10-12)
Dariusz Sygitowicz – dr (1, 7)
Wojciech Morawski – dr (3, 4, 10)
Adam Lewandowski – perc (4)
Zbigniew Namysłowski – sax (6, 13)