SBB – Live Cuts: Ostrava 2002

GAD Records | GAD CD 191

PREMIERA: 28.10.2022

Jedna z najbardziej zaskakujących inkarnacji SBB, z Andrzejem Urnym zastępującym chorego Apostolisa Anthimosa. Powrót do rozbujanych, surowych i pełnych improwizacji źródeł śląskiego brzmienia.

Na przełomie listopada i grudnia 2002 roku w koncertowych planach SBB wpisano krótką trasę, która miała promować najnowsze wydawnictwa zespołu, „Trio” i „Freedom”. Niedługo przed występami okazało się, że Apostolis Anthimos, ze względów zdrowotnych, nie może pojawić się na scenie wraz z Józefem Skrzekiem i Paulem Wertico. Sam wskazał potencjalnego zastępcę: Andrzeja Urnego, doskonałego gitarzystę znanego z Perfectu, Dżemu, Krzaka czy Young Power. SBB w tej konfiguracji osobowej rozpoczęło krótkie tournée od występu w klubie „Parnik” w Ostravie, gdzie powróciło do bluesowo-rockowych źródeł. To prawdziwy silesian sound w najlepszej z możliwych odsłon – zarówno w ciekawych wersjach „Odlotu”, „Całkiem spokojnego zmęczenia” czy psychodelicznego, rozciągniętego niemal do kwadransa „Rainbow Man”, jak i równie rozbudowanych improwizacji.

Materiał nagrany 29 listopada 2002 roku w klubie „Parnik” w czeskiej Ostravie został zremasterowany z źródłowych nagrań. Okładkę wydawnictwa ozdobiła niepublikowana wcześniej grafika Marka Goebela, znanego z projektu LP „Ze słowem biegnę do ciebie”. W książeczce znalazło się wspomnienie i zdjęcia autorstwa Andrzeja Hojna, jednego z organizatorów trasy. Album kontynuuje serię „Live Cuts”, zbierającą i porządkującą koncertowe dokonania SBB z całej kariery zespołu.