SBB Live Cuts: Sopot 1979

GAD Records | GAD CD 192

PREMIERA: 24.02.2023

Magiczny wieczór w Operze Leśnej w Sopocie. To nie tylko progresywna podróż przez album „Follow My Dream”, ale przede wszystkim wzburzona fala improwizacji, w których znaczącą rolę odegrał gość specjalny zespołu, Andrzej Przybielski.

SBB w maju 1979 roku stało się kwartetem – czwartym muzykiem został Sławomir Piwowar, wcześniej gitarzysta Paradoxu i Niemen Aerolit. Po próbach w bytomskim MDK i pierwszych zagranicznych występach grupa miała okazję w lipcu zaprezentować się polskiej publiczności. Zwieńczeniem krótkiej trasy były trzy koncerty w Sopocie. Najnowsza część serii „Live Cuts” to pełen zapis jednego z nich (wcześniej dostępnego w mocno okrojonej formie, do tego błędnie podpisanego jako nagranie z festiwalu Pop Session 1979). Występy w Sopocie to przede wszystkim magiczne spotkanie z Andrzejem Przybielskim. Bywało bardzo agresywnie i jazz-rockowo (w czym pomagały gitarowe duety Antymosa i Piwowara), i niezwykle eterycznie – rozlewne plamy syntezatorów Mooga idealnie pasowały do davisowskiego brzmienia trąbki.

Na dwupłytowym albumie znalazł się kompletny zapis koncertu z Opery Leśnej w Sopocie z 16 lipca 1979 roku, zrekonstruowany i zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum zespołu. Materiał, mimo niedoskonałości technicznych, ukazuje się po raz pierwszy w całości, wzbogacony dodatkowo o unikatowe nagrania z prób przed występem. Okładkę wydawnictwa ozdobiła niepublikowana wcześniej grafika Marka Goebela, znanego z projektu LP „Ze słowem biegnę do ciebie”. W książeczce, obok nowej notki na temat trasy, znalazły się zdjęcia i memorabilia. Album kontynuuje serię „Live Cuts”, zbierającą i porządkującą koncertowe dokonania SBB z całej kariery zespołu – w przygotowaniu kolejne tytuły.