Władysław Komendarek – Parabola muz

GAD Records | GAD CD 253

PREMIERA: 21.04.2023

Niepublikowane częściowo nagrania z 1995 roku powstałe w domowym studiu Władysława Komendarka. Ambient, szkoła berlińska, szalone solówki i pełne emocji, rozbudowane formy instrumentalne.

Władysław Komendarek, w latach 80. jeden z filarów progresywnego Exodusu i pionier polskiej muzyki elektronicznej, w połowie kolejnej dekady był artystą niezwykle płodnym, produkującym w swoim domowym studiu kilometry taśm pełne wyjątkowych nagrań. Tylko drobna część z nich ukazała się wtedy na kasetach i płytach. „Parabola muz” przypomina materiały zrealizowane w 1995 roku, uzupełniając ten zbiór o rzeczy wcześniej niepublikowane. Pierwszą część płyty wypełniają krótsze formy, pełne intensywnych dźwiękowych faktur. Tytułowa suita przełamuje tą stylistykę, zabierając słuchacza w trwająca niemal pół godziny podróż do świata ambientu, szkoły berlińskiej i wpływów new age. Jedna z najciekawszych opowieści w historii polskiej el-muzyki.

Album ukazuje się pierwszy raz na płycie CD zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum artysty i wzbogacony o książeczkę z krótkim szkicem na temat nagrań. Wydawnictwo kontynuuje serię archiwalnych wydawnictw, zbierających zarówno reedycje katalogowych albumów Komendarka, jak i niepublikowane nagrania z jego prywatnych zbiorów.