Włodzimierz Nahorny – Zapach psiej sierści

GAD Records | GAD CD 019

PREMIERA: 20.10.2014

Piękna dziewczyna, przystojny rzeźbiarz, pies i przemytnicy narkotyków – a wszystko to w tętniącej kolorami scenerii Morza Czarnego. Muzyka Włodzimierza Nahornego do filmu „Zapach psiej sierści” (1981) to pełna sprzeczności i zachwytów orkiestrowa podróż do bułgarskiego Sozopolu.

Ostatni film Jana Batorego to kino na pograniczu filmu obyczajowego i sensacji. Polski rzeźbiarz, spędzający w Bułgarii urlop (w tej roli Roman Wilhelmi), podrywa niemiecką studentkę Heidi (Izabela Dziarska), przechwytuje przypadkiem na szlak przemytu narkotyków i stara się z tej sytuacji wyciągnąć jak najwięcej dla siebie. Moralnym dylematom głównego bohatera (czy raczej ich brakowi) towarzyszy niepowtarzalna muzyka Włodzimierza Nahornego, który połączył swoją lekkość w pisaniu przejmujących, lirycznych tematów (pamiętacie „Jej portret”?) z elektrycznymi gitarami, pianem Fendera i godnym Andrzeja Korzyńskiego suspense’em. W efekcie powstała barwna, wciągająca całość, kreatywnie przetwarzająca zapadające w pamięć motywy przewodnie Nahornego. Kompozycje wykonuje Orkiestra Polskiego Radia pod batutą kompozytora.

„Zapach psiej sierści” zawiera kompletną ścieżkę dźwiękową z filmu, zremasterowaną z oryginalnych taśm i uzupełnioną o siedem dodatkowych utworów – są wśród nich utwory odrzucone przez reżysera na etapie montażu oraz alternatywne wersje wybranych tematów. Wydanie uzupełnia książeczka ze szkicem na temat muzyki i oryginalnymi fotosami z filmu.

SOUNDTRACK:
01. Czołówka / Paweł poznaje Heidi
02. Błękitne morze
03. Dziwne znalezisko
04. Biały proszek
05. Pocałunek 1
06. Kotwica / Obserwatorzy
07. Rzeźba
08. Złość
09. Koti / Tęsknota
10. Pocałunek 2
11. Wyprawa do winnicy / Porwanie Pawła
12. W złych rękach
13. Samotność

SOURCE MUSIC:
14. Muzyka bułgarska (radio)
15. Dyskoteka

BONUSY:
16. Czołówka (wersja alternatywna)
17. Dziwne znalezisko (wersja alternatywna 1)
18. Dominanta
19. Swing
20. Orient
21. Smyczki
22. Dziwne znalezisko (wersja alternatywna 2)

Orkiestra Polskiego Radia
dyr. Włodzimierz Nahorny