Zmęczeni – Bez tego i owego

GAD Records | GAD CD 156

PREMIERA: 26.03.2021

Zmęczeni to jeden z najlepszych polskich zespołów, o których nigdy nie słyszeliście. W czasie stanu wojennego w studiach Polskiego Radia zarejestrowali kilkanaście utworów, które zderzały ze sobą rockowe i jazzowe fascynacje muzyków. Sensacyjne nagrania ukazują się na płycie po raz pierwszy.

Zmęczeni to studyjny projekt, w którym spotkała się czołówka polskich muzyków sesyjnych, odpowiedzialnych m.in. za nagrania muzyki filmowej Andrzeja Korzyńskiego. Pod przewodnictwem Winicjusza Chrósta Zmęczeni nagrali kilka sesji wypełnionych głównie kompozycjami lidera. To zaskakująca i wybuchowa mieszanka rocka i jazzu, oparta o rozpędzoną sekcję rytmiczną (Arkadiusz Żak i Wojciech Malina Kowalewski), pełna ciekawych, zapadających w pamięć melodii. Nie zabrakło też intrygujących partii solowych, w których obok lidera przoduje Henryk Miśkiewicz – zarówno jako saksofonista, jak i flecista.

Materiał nagrany przez Zmęczonych trafił później do Polskiej Kroniki Filmowej jako ilustracja wybranych felietonów – dlatego „Bez tego i owego” ukazuje się w serii poświęconej muzyce ilustracyjnej z Kronik (w której wydano już albumy Klanu, Edenu i Bogusława Rudzińskiego). Wydaniu towarzyszy książeczka ze zdjęciami muzyków i szkicowi na temat projektu. To jednocześnie zapowiedź większej antologii autorskich nagrań Winicjusza Chrósta, jaka ukaże się jesienią 2021 roku.

1. Leżak dla jeża
2. Pradziadek
3. Luba balu
4. Bez tego i owego
5. Chrzante
6. Im Im Im
7. Me Me Me
8. Jej Jej Jej
9. Ma Ma Ma
10. Kozaczek i wiatraczek
11. Już kiedyś to było

Winicjusz Chróst – g
Henryk Miśkiewicz – s, fl
Marek Stefankiewicz – keyb, synth
Arkadiusz Żak – bg
Wojciech Malina Kowalewski – dr (1-9, 11)
Wojciech Morawski – dr (10)