WYPRZEDANY / SOLD OUT

Nie śpiewali o miłości, grywali długie godziny w warszawskim „Medyku” i rozpadli się (zbyt wcześnie) z powodu braku perspektyw i pieniędzy. Klan był jednym z pierwszych zespołów, który z powodzeniem łamał beatową, ugrzecznioną konwencję. Na „Nerwach miast” odkrywamy tajemnice ich radiowych sesji… i nie tylko.

W latach 60. i 70. polska fonografia była tworem funkcjonującym na dziwnych zasadach. Od nagrania płyty do jej wydania mijało tyle czasu, że w czasie czekania na premierę zespoły przestawały istnieć, zmieniały skład bądź stylistykę. Z pomocą przychodziło wówczas radio, które na potrzeby własnego archiwum chętnie rejestrowało artystów z kręgu jazzu i rocka, prezentując ich od razu na antenie. „Nerwy miast” to właśnie podsumowanie tych wizyt w radiowych studiach – od pierwszej, zupełnie zapomnianej wersji przeboju „Z brzytwą na poziomki”, poprzez unikatowe, odnalezione po latach „Trzeba było mnie nie budzić” po odmienne, wczesne wersje fragmentów ze spektaklu „Mrowisko”. Program płyty uzupełnia ponadto fragment „Mrowiska”, który nie zmieścił się na oryginalnej płycie oraz trzy nagrania demo – w tym inspirowane Blood, Sweat & Tears „Winter” oraz… cover „Spinning Wheel” tego zespołu!

Materiał zremasterowany z oryginalnych taśm przez perkusistę grupy, Andrzeja Poniatowskiego, uzupełnia obszerna książeczka, w której – oprócz szkicu na temat utworów – znalazły się liczne memorabilia z prywatnych archiwów muzyków (w tym listy od fanów sprzed ponad czterech dekad!) i zdjęcia nadwornego fotografa Klanu, Henryka Kotowskiego.

1. Z brzytwą na poziomki
2. Ani ty
3. Chcę być ptakiem (rock and rollem)
4. Rajd Safari
5. Woda i ogień
6. Nie sadźcie rajskich jabłoni
7. Trzeba było mnie nie budzić
8. Kuszenie
9. Pociągi
10. Mrowisko
11. Na przekór
12. Nasze myśli
13. Nerwy miast
14. Senne wędrówki
15. Dwunastawka
16. Watermelon Man
17. Spinning Wheel
18. Winter

Marek Ałaszewski – voc, g, fl
Maciej Głuszkiewicz – pno, org
Roman Pawelski – bg
Andrzej Poniatowski – dr

GAD CD 016
OUT: 23.06.2014
FILE UNDER: Rock