Koniec września to doskonały czas na głębokie zanurzenie w oceanie muzyki, jaką trio SBB tworzyło i rejestrowało w latach 70. Na płycie CD powraca “Follow My Dream” w zremasterowanej, odświeżonej edycji, a fani płyt winylowych otrzymują dwie ostatnie części radiowej serii dokonań zespołu.

“Follow My Dream” to początek wędrówki po scenach zachodniej Europy końca lat 70.  i jeden z pierwszych owoców współpracy z agencją Aries z Getyngi. Wydany na początku 1978 roku longplay był zbiorem zamkniętych w dwie długie suity tematów, które do dziś pozostają obowiązkowymi punktami koncertów SBB („Freedom With Us”, „Going Away”), połączonych z instrumentalnymi szaleństwami najwyższej próby („Wake Up”, „3rd Reanimation”). Grupa była w najwyższej z możliwych form – na szczególną uwagę zwraca niezwykły zmysł aranżacyjny Józefa Skrzeka i jego synergia z perkusją Jerzego Piotrowskiego.

Płyta doczekała się przez lata wielu wznowień i reedycji, w bardzo różnorodnej edytorsko formie. Najnowsze wydanie GAD Records poza nowym masteringiem przynosi trzy nagrania dodatkowe z radiowych sesji zespołu oraz nową książeczkę z tekstami utworów, zdjęciami i historią powstawania płyty. W przygotowaniu wersja winylowa, album trafi również do dystrybucji cyfrowej. W październiku na CD powróci “Welcome”, a my mamy nadzieję, że to dopiero początek uzupełniania białych plam w podstawowym katalogu SBB.

SBB - Follow My Dream (CD)

“FOS” i “Sekunda” to dwie ostatnie części serii płyt z nagraniami radiowymi SBB. Prezentują bardzo różne oblicza zespołu – “FOS” dokumentuje psychodeliczną, pływająca w przesterach odsłonę tria, podczas gdy “Sekunda” pokazuje grupę bliższą wzorców rocka progresywnego, ułożoną formalnie i skupioną mocniej na instrumentach klawiszowych Józefa Skrzeka. Oba tytuły wysyłamy do tych, którzy w ubiegłym roku zamówili subskrypcję całości. Dla wszystkich tych, którzy na subskrypcję się spóźnili, ograniczona ilość egzemplarzy obu tytułów jest dostępna w naszym sklepie.

Gdy niecały rok temu anonsowaliśmy serię czterech płyt winylowych z nagraniami radiowymi SBB, nie spodziewaliśmy się, że będzie to seria pechowa w sensie produkcyjnym – tytuły się opóźniały, pojawiały się problemy licencyjne oraz produkcyjne – wszystko jednak w imię najwyższej jakości, a nie prezentowania pół-produktów. Udało się całość jednak zamknąć w przewidywanym czasie – do września 2019 roku. Przepraszamy wszystkich, którzy tracili cierpliwość z powodu tych przesunięć czasowych i dziękujemy za wyrozumiałość. Mamy nadzieję, że muzyka wynagrodzi wszystko z nawiązką. A my do SBB będziemy jeszcze nie jeden raz wracać i odkrywać archiwa zespołu na różne sposoby. To wciąż żywa i zaskakująca – także nas samych – opowieść.

Wszystkie wymienione powyżej tytuły można znaleźć w naszym sklepie internetowym:

SBB radio